• Menu
  • Menu

Chrám Banteay Srei , Kambodža

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Kambodža » Chrám Banteay Srei , Kambodža

Pevnost žen uprostřed  kambodžské džungle  – výlet s dětmi

Chrám Banteay Srei ( Ženská citadela ) dokončený v roce 967  n.l. najdete severovýchodně  asi 30 Km od Angkor Wat v Kambodži nedaleko města Siam Reap.

 

 

Banteay Srei Kambodža

 

V roce 2006, kdy jsme s dětmi tento chrám navštívili,  vedla k němu prašná, značně vykotlaná polní cesta, kterou lemovaly místí velmi chudé vesnice a obdělaná políčka. Naši řidiči  rikš nás na úskalí  této cesty upozornili a moc se jim tam jet nechtělo. Brzy jsme poznali proč nás před touto cestou varovali. Dojeli jsme na místo úplně vyhrkaní, ale dětem se to moc líbilo a už se těšily na zpáteční cestu. Měli svou rikšu a s řidičem si náramně rozuměly.

 

 

Banteay Srei Kambodža

 

 

Je to první angkorská památka, která byla rekonstruována v roce 1931. Hned při vstupu vás překvapí její velmi dobrý stav.


Chrám se skládá z několika svatyň, knihoven, nádvoří a galerií. Dali ho vystavět dva brahmáni Jadžňavaráha a jeho mladší bratr Višnukumára, zámožní vlastníci půdy . Nestavěl ho žádný panovník jak by se mohlo zdát. Proto je asi   chrám menší, ale hned na první pohled zaujme svojí elegancí a velmi jemnou a propracovanou kamenosochařskou výzdobou. Chrám je celý z jemnozrnného červeného pískovce. Dnešní název  ( Pevnost žen) pochází od místních obyvatel, které zaujali smyslné sochy  (dévát) vytesaných v chrámových nikách.
Chrám má tři přízemní  svatyně věnované bohům Višnu a Šiva obklopené na každé straně knihovnami a několika budovami. Rytiny na knihovnách popisují scénky z hinduistické epické básně Mahabharata napsané mezi 400 př.n.l. a 200 n.l. Schody ke svatyním byly chráněny sochami poločlověka s hlavami opičími, papouščími a divokých koček.
Ač je Benteay Srei od hlavního chrámového komplexu  Angkor Wat poměrně vzdálen, určitě stojí za to ho navštívit. Jeho výzdoba a   především tympanony   právem patří vůbec k nejhezčím v khmerském umění.  

Banteay Srei Kambodža

Pokud se tam vydáte na kole,  pojedete rovně  od Východního Mebonu a nesmíte zapomenout odbočit u vesnice Pradak. Po 18 km na další křižovatce zahnete zase doleva. Asi 300m za řekou Siamreap nedaleko vesnice  stejného jména  (Banteay Srei) spatříte vlevo chrám.

Banteay Srei Kambodža
Jan Schlitz

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *