Ta Prohm
Ta Prohm – ztracený chrám v sevření džungle. Pokud navštívíte jeden z nejkrásnějších chrámových komplexů na světě Angkor a budete chtít projít a navštívit všechny nádherné chrámy, které nám zatím vydala neprostupná džungle, budete potřebovat minimálně celý týden.
Doprava k jednotlivým chrámům je jednoduchá, zvolíte kola nebo si najmete rikšu (cca 10 dolarů na den). Pro děti to je ohromný zážitek. Kambodžané jsou hraví a s dětmi komunikují. Všude na Vás počkají, dovezou kam chcete, a když už naše děti měly památek plné zuby ohlídali je, hráli s nimi hry a ke hře strhli i místní děti. Určitě ale bude problém s dětmi projít všechny památky a tak budete muset vybrat z pokladů Angkoru to nejlepší a sem bez pochyb patří Ta Prohm – chrám předka Brahmy.
Archeologové se rozhodli tento chrám ponechat džungli. Je to jediný chrám, kde cítíte sílu přírody, která pohltila kdysi dávnou a mocnou civilizaci. Staleté stromy prorůstají chrámy a bortí vznešené stavby. Vy se prodíráte v rozvalinách v těsném sepjetí s mocnou přírodou. Kdysi mocný chrám vám nabízí úžasné scenérie, které nenechali klidnými ani mnoho slavných filmových režisérů k natáčení těch nejfantastičtějších záběrů z dobrodružných filmů. Ta Prohm jsme navštívili opakovaně , ale bohužel každým rokem působí upraveněji. Chození po památkách se stále omezuje a doba, kdy jsme lezli po římsách chrámů vysoko nad korunami palem a pozorovali východ slunce, je asi nenávratně pryč. Je to pochopitelné. Angkor navštěvuje ročně statisíce lidí a protože se chodí přímo v rozvalinách a po bohatě zdobených pískovcových architektonických úlomcích a reliéfech, kde neskutečné poklady ( miliony kamenných bohatě zdobených fragmentů) mizí ošlapem přímo pod nohama v nenávratnu.
Ta Prohm leží asi 2km od jihovýchodního rohu Angkor Thom ( velké hlavní město v centru s Bayonem) a asi 3km severovýchodně o Angkor Vat. Byl vystavěn roku 1186 za Džajavarmana VII., který jej věnoval své matce, zbožštělé jako Pradžnaparamita, matka všech Buddhů. Je vystavěn ve stylu Bayon v prostoru asi 60 hektarů. Je to chrám věží, úzkých uliček a malých nádvoří. Mnozí návštěvníci jej považují za nejkrásnější. Důvodem tomu je fakt, že tento chrám je ponechán objetí džungle a člověk z něj má pocit podobný tomu, jaký měli původní objevitelé. Jeho samostatná rozloha je 1 hektar. Je obklopen pravoúhlou ohradní zdí z lateritu o rozměrech 1000 x 600 m. Odhaduje se, že chrámový komplex zahrnuje 39 prasatů (chrámů), 566 kamenných budov a 288 cihlových staveb. Bylo zde uloženo 260 podob božstev. Uvnitř chrámu žilo asi 12 640 osob, 18 velekněží, 2 740 obřadníků, 2232 pomocníků a 615 tanečnic. Chrám pomáhalo udržovat 3 140 vesničanů. A chrámu sloužilo celkem 79 356 osob.
Do komplexu je nejlépe vstoupit západním vchodem, celý ho projít k východnímu. To si domluvte s řidičem rikši , znají to a počkají na vás. Projdete západní górou ( vstupní brána zdobená tvářemi Lókešvéry) a pokračujete lesní cestou k terase křížového půdorysu. Zde přejdete přes příkop a projdete lateritovou zdí do centrálního komplexu, kde se už necháte jenom unášet fantazií původních objevitelů. Doporučuji, si k návštěvě vybrat časné ráno, kdy mnoho turistů obdivuje východ slunce nad Angkor Vat a vyhnete se tím davům turistů. Síla objevitelského zážitku se tím umocní.
Pokud budete toužit zažít pravou ještě nedotčenou atmosféfu chrámů pohlcených džunglí vydejte se dál od turisticky přelidněné oblasti Siam Reap a vydejte se za objevitelským dobrodružstvím do Beng Mealea Je to nádherný zážitek. Zde byl točen jeden z dílů přírodopisného seriálu Pán hadů. Při návštěvě tohoto úchvatného chrámu s našimi dětmi jsme setkání s hady očekávali, ale žádného jsme nepotkali , až později z tohoto filmu a z dalších zkušeností v pohybu v tropických končinách jsme pochopili, že je lépe se koukat nad hlavu. Ve zmíněné oblasti žije ( jak jsme se později ze míněného seriálu dozvěděli) značné množství tzv. létajících hadů, kteří skáčí ze stromu na strom. Díky Bohu nám žádný za krkem neskončil. Ale v každém případě je potřeba zde být na pozoru.
Další významné chrámy v okolí Angkor Vat Banteay Srei
[…] Pokud Vás to zaujalo a chcete se dozvědět více, proklikněte se přes nás třeba na stránky Wikipedie nebo Kamsevydat.cz […]