• Menu
  • Menu

Ta Prohm , Kambodža

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Kambodža » Ta Prohm , Kambodža

Ta Prohm 

Ta Prohm – ztracený chrám v sevření džungle. Pokud navštívíte jeden z nejkrásnějších chrámových komplexů na světě Angkor a budete chtít projít a navštívit všechny nádherné chrámy, které nám zatím vydala neprostupná džungle,  budete potřebovat minimálně celý týden.

Ta Prohm – chrámy Angkoru , Kambodža

Doprava k jednotlivým chrámům je jednoduchá, zvolíte kola  nebo si najmete rikšu (cca 10 dolarů na den). Pro děti to je ohromný zážitek. Kambodžané jsou hraví  a s dětmi komunikují. Všude na Vás počkají,  dovezou kam chcete,  a když už naše děti měly památek plné zuby ohlídali je, hráli s nimi  hry a ke hře strhli i místní děti. Určitě ale bude problém s dětmi projít všechny památky a tak budete muset vybrat z pokladů Angkoru to nejlepší a sem bez pochyb patří Ta Prohm – chrám předka Brahmy.

Ta Prohm – chrámy Angkoru , Kambodža

Archeologové se rozhodli tento chrám ponechat džungli. Je to jediný chrám, kde cítíte sílu přírody, která pohltila kdysi dávnou a mocnou civilizaci. Staleté stromy prorůstají chrámy a bortí vznešené stavby. Vy se prodíráte v rozvalinách v  těsném sepjetí s mocnou přírodou. Kdysi mocný chrám vám nabízí úžasné scenérie, které nenechali klidnými ani mnoho slavných filmových režisérů k natáčení těch nejfantastičtějších záběrů z dobrodružných filmů. Ta Prohm jsme navštívili opakovaně , ale bohužel každým rokem  působí upraveněji. Chození po památkách se stále omezuje a doba, kdy jsme lezli po římsách chrámů  vysoko nad korunami palem a pozorovali východ slunce,  je asi nenávratně pryč. Je to pochopitelné. Angkor navštěvuje ročně statisíce lidí a protože se chodí přímo v rozvalinách  a po bohatě zdobených pískovcových architektonických  úlomcích a reliéfech, kde neskutečné poklady ( miliony kamenných  bohatě zdobených fragmentů) mizí ošlapem   přímo pod nohama v nenávratnu.

Ta Prohm – chrámy Angkoru , Kambodža

Ta Prohm leží asi 2km od jihovýchodního rohu Angkor Thom ( velké hlavní město v centru s Bayonem) a asi 3km severovýchodně o Angkor Vat. Byl vystavěn roku 1186 za Džajavarmana VII., který jej věnoval své matce, zbožštělé jako Pradžnaparamita, matka všech Buddhů. Je vystavěn ve stylu Bayon v prostoru asi  60 hektarů. Je to chrám věží, úzkých uliček a malých nádvoří. Mnozí návštěvníci jej považují za nejkrásnější. Důvodem tomu je fakt, že tento chrám je ponechán objetí džungle a člověk z něj má pocit  podobný tomu, jaký měli původní objevitelé. Jeho samostatná rozloha je 1 hektar. Je obklopen pravoúhlou ohradní zdí  z lateritu o rozměrech 1000 x 600 m. Odhaduje se, že chrámový komplex zahrnuje 39 prasatů (chrámů), 566 kamenných budov a 288 cihlových staveb. Bylo zde uloženo 260 podob božstev.  Uvnitř chrámu žilo asi 12 640 osob,  18 velekněží, 2 740 obřadníků, 2232 pomocníků a 615 tanečnic. Chrám pomáhalo udržovat 3 140 vesničanů. A chrámu sloužilo celkem 79 356 osob.
Do komplexu je nejlépe vstoupit západním vchodem, celý ho projít k východnímu. To si domluvte s řidičem rikši , znají to a počkají  na vás. Projdete západní górou ( vstupní brána zdobená tvářemi Lókešvéry) a pokračujete lesní cestou k terase křížového půdorysu. Zde přejdete přes příkop  a  projdete lateritovou zdí  do centrálního komplexu, kde se už  necháte jenom unášet fantazií původních objevitelů. Doporučuji, si k návštěvě vybrat časné ráno, kdy mnoho turistů obdivuje východ slunce nad Angkor Vat a vyhnete se tím  davům turistů. Síla objevitelského zážitku se tím umocní.

Ta Prohm – chrámy Angkoru , Kambodža

Pokud budete toužit zažít pravou ještě nedotčenou atmosféfu  chrámů pohlcených džunglí vydejte se dál od turisticky přelidněné oblasti  Siam Reap a vydejte se za objevitelským dobrodružstvím do Beng Mealea Je to nádherný zážitek. Zde byl točen jeden z dílů přírodopisného seriálu Pán hadů. Při návštěvě tohoto úchvatného chrámu s našimi dětmi jsme setkání s hady očekávali, ale žádného jsme nepotkali , až později z tohoto filmu a z dalších zkušeností v pohybu v tropických končinách jsme pochopili, že je lépe se koukat nad hlavu. Ve zmíněné oblasti žije ( jak jsme se později ze  míněného seriálu dozvěděli) značné množství tzv. létajících hadů, kteří skáčí ze stromu na strom. Díky Bohu nám žádný za krkem neskončil. Ale v každém případě je potřeba zde být na pozoru.

Ta Prohm – chrámy Angkoru , Kambodža

Další významné chrámy v okolí Angkor Vat     Banteay Srei  

Jan Schlitz

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


komentář