• Menu
  • Menu

Kambodža, Mahendraparvata

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Kambodža » Kambodža, Mahendraparvata

Kulenské hory

Dva vodopády, Phnom Kulen , jsou krásné v monzunovém období, tj. srpen až říjen, ale také později v listopadu a prosinci, kdy je ještě dostatek vody. Nicméně nedoporučuji je navštěvovat v sobotu a v neděli, protože je to oblíbené víkendové místo domorodců a bývá tam narváno. Vodopády jsou však jen nepatrnou částí Kulenských hor.

Další z chrámů v džungli.
Další z chrámů v džungli.

Khmerské město –  Mahendraparvata

Co opravdu stojí zato navštívit, je starověké khmerské město Mahendraparvata, které bylo založeno na počátku devátého století, a jeho chrámy. Z města, téměř nic nezbylo, ale chrámy jsou až neuvěřitelně zachovalé, jestliže zvážíme agresivní, tropické a vlhké klima. Na některých chrámech se dokonce po více než jedenácti stech letech dochovala štukatura. Chrámy jsou skryté v horské džungli, která v posledních letech valem ubývá, vzhledem k ilegální těžbě vzácných dřevin. Turista je zde ohrožený druh, potkáte je jen velmi vzácně. Na náhorní planinu bez problémů vyjedete autem, a pak už je nutné si pronajmout motorku s řidičem. Ne, že byste nemohli jet sami, ale zaručuji, že beznadějně zabloudíte, nemluvě o nebezpečí zemních min. Kulenské hory byly jednou z posledních bašt Rudých Khmerů.

Cesta do hor. Autem bez problémů, tuk tuk sem nevyjede.
Cesta do hor. Autem bez problémů, tuk tuk sem nevyjede.


Výprava na motorce je fyzicky středně náročná. Jede se po skalách, džunglí, hlubokým pískem a někdy bahnem. V případě velkých monzunových dešťů, je oblast nesjízdná čímkoli, kromě slonů a vodních buvolů, kteří tam nejsou. Je nutné mít sebou vodu a jídlo, na místě není kde koupit, kromě okolí  chrámu  a vodopádů  Phnom Kulen.

Poznámka redakce : motorku si můžete pronajmout sami, případně, máte-li zájem o českého průvodce, napište na naše [email protected] , rádi předáme kontakt na Otu Veverku, který žije v Kambodži

otakar veverka

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


komentář