• Menu
  • Menu

Letohrad – Kaple sv. Jana Nepomuckého

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Pardubický kraj » Letohrad – Kaple sv. Jana Nepomuckého

Kaple sv. Jana Nepomuckého a hledání ztraceného  hradu Kyšperk

Letohrad – název města není odvozen od létajících hradů a ani nemá žádný  slovní význam vztahující se k městu. Až do roku 1950 se město jmenovalo Kyšperk podle názvu stejnojmenného hradu, který nad městem stál. A tady je to trochu hádanka, protože pokud podle turistické značky vyrazíte na zmiňovaný hrad Kyšperk, tak po důkladném hledání přijdete na to, že hrad už dávno nestojí a na jeho místě je jenom symbolická cedule. Vím o čem mluvím, protože my se vydali k hradu  v šílené vichřici, nejdříve jsme obdivovali nádhernou, nad městem se tyčící stavbu  kaple sv. Jana Nepomuckého. Cestu jsme zvolili přes park Letohradského zámku.

KAPLE SV. JANA NEPOMUCKÉHO Letohrad
KAPLE SV. JANA NEPOMUCKÉHO Letohrad

Pětiboká barokní kaple sv. Jana Nepomuckého s ambity byla postavena v letech 1734 -1736 za Jana Václava Bredy na místě původní svatojánské poutní kaple. Pětiúhelníkový půdorys je  podle pěti hvězd zobrazovaných nad světcovou hlavou. Stavba je typickým příkladem symbolismu v církevní architektuře. Kaple se však otevírá jenom při významných příležitostech a  tak její nitro nám nebylo odhaleno.

Poté jsme se vydali z poutního místa nádhernou starou vzrostlou lipovou alejí z roku 1734 směrem na propagovaný hrad, který stál na místě zvaném Hradiško. Vítr fičel, až z vlajících velkých stromů šel strach, ale výhled a zamračená obloha nad městem dělaly z tohoto místa magické a tajemné místo. V aleji stojí misionářské kříže, které pocházejí z roku 1626 a byly postaveny při obnově katolicismu v Čechách. Jediní dva turisté , kteří s námi byli u kaple po chvíli cestu vzdali a raději se šli schovat do útrob města. Zajímavé bylo, že po 2 km za kopcem nebylo po větru  a hradu ani památky …

Letohrad se nachází v malebném podhůří Orlických hor na řece Tichá Orlice. Letohrad je  obklopen krásnou přírodou a nachází se zde mimo turisty hojně navštěvované barokní kapli, zámku, i jedno z největších muzeí řemesel a další památky a zajímavosti…

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *