• Menu
  • Menu

Klášterní zahrady Litomyšl

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Pardubický kraj » Klášterní zahrady Litomyšl

Klášterní zahrady  Litomyšl – výlet s dětmi.

Areál se rozkládá na ploše  přes jeden hektar. Zahrady najdete v blízkém sousedství významných památek města Litomyšl. V roce 2000 , po rekonstrukci , byly zahrady slavnostně  za účasti nejméně 3. tisíc   návštěvníků  znovu otevřeny.

Litomyšl – Klášterní zahrady

Zahrady byly upraveny do podoby reprezentativní městské zahrady. Autorem vítězného a originálně řešeného prostoru je ing. Zdeněk Sendler. Cílem bylo vytvořit odpočinkové místo pro obyvatele i návštěvníky města v centru zámeckého návrší. Tento záměr byl, myslím,  beze zbytku naplněn a projít těmito prostory je nejenom pastvou pro oči , ale za znění vážné hudby i balzámem na duši. Originální sochy  Olbrama Zoubka  nad bazénem s mlhovištěm,   altán s výhledem na město , zeleň , plochy trávníků určené k pohybu i odpočinku, lavičky, občerstvení, sociální zařízení….osvětlení .

 

Zahrady najdete u bývalého piaristického kláštera, mezi dvěma litomyšlskými chrámy. Historicky patří prostor k proboštskému chrámu Povýšení sv. Kříže, piaristickému klášteru s kostelem Nalezení sv. Kříže a k Augustově tiskárně. Zahrada sloužila jako užitková a okrasná. Před vystavením barokního chrámu měla renesanční charakter, později barokní. Zahrady jsou obehnány kamennými opukovými zdmi, které částečně probíhají v místě původního městského opevnění.

Litomyšl – Klášterní zahrady

Zahrady jsou přístupné od dubna do října od 8 – 22 hodin, od listopadu do března od 8 – 19 hodin.

 

Litomyšl  a její zahrady nás velmi mile překvapily svojí krásou .

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *