• Menu
  • Menu

Kaplička nad Velkými Bílovicemi

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Jihomoravský kraj » Kaplička nad Velkými Bílovicemi

Vrch Hradištěk u Bílovic

Na návštěvu jižní Moravy si vyberte jaro, léto nebo podzim. Na jaře vás místní krajina uchvátí barvou- svěže zelené lístky doplněné fialovou a bílou barvou květů v podrostu jsou příslibem nadcházejících teplejších dní. Jako bonus vidím i absenci jinak všudypřítomných otravných komárů!

Léto je zase obdobím, kdy si můžete užít nejteplejší část České republiky v nejteplejším ročním období. Nalákají vás vyjížďky na kole, procházky po kraji vinic nebo posezení na zahrádkách místních restaurací s lahvinkou něčeho dobrého z místních vinic. To všechno pod modrou oblohou a sluncem, které pálí o sto šest. Jenže stín, místo kde se dá aspoň na chvíli přežít, okupují i mračna v této době již vylíhlých komárů, a tak jedinou pomocí proti hmyzímu kousnutí je rychlý pohyb vpřed. Hlavně se nezastavovat! Léto pro výlet na Jižní Moravu přímo vybízí, a tak není divu, že se o místní krajinu budete muset podělit i s dalšími návštěvníky, kterých během léta není úplně nejméně. Navíc ceny ubytování, stejně jako ceny v místních obchodech každoročně v průběhu července a srpna vylítnou strmě vzhůru.

krajina Jižní Moravy
krajina Jižní Moravy

Asi nejlepším obdobím k návštěvě je pak podzim. Kromě příjemnějších teplot (dají se už konečně přežít), absence davů turistů a lepších cen jak v obchodech, tak v rámci ubytování je právě podzim obdobím sklizní na zdejších vinicích, se kterým jsou spojeny i tradiční bujaré oslavy. No a samozřejmě burčák 🙂 .

Jenže pak přijde zima. Z krajiny zmizí poslední zbytky zelené. Komáři vymírají po tisících. Na vinicích, v hotýlcích a ubytovnách všeho druhu je pusto a prázdno. Sluncem zalitou krajinu s krásnými výhledy vymění zimní ranní mlhy. Poslední kapkou bývá celkové zkrácení dne. I přesto, že je zima nejhorší možnou volbou pro návštěvu jinak barevné a svěží krajiny Jižní Moravy, mám pro vás jeden tip k návštěvě i během tohoto smutnějšího období.

Oním tipem je výlet mezi vinice na vrch Hradištěk, který se nachází nedaleko Velkých Bílovic. V roce 2001 – 2002 zde byla z peněz veřejné sbírky postavena kaplička zasvěcená sv. Urbanu, sv. Václavu a sv. Cyrilu a Metoději. Že pořád nevíte, o jaké místo se jedná? Není divu, takových kapliček je jistě na Jižní Moravě přehršel. Jenže ti z vás, kdo viděli film Bobule jistě už tuší. Ano, je to právě ta kaplička, která se objevila ve filmu při leteckých záběrech na krásy místního kraje.

ke kapličce
ke kapličce

Kromě překrásných výhledů po kraji vás na výlet mohou nalákat i krásné dřevořezby, kterými je kaplička vyzdobena, nebo třeba pozůstatky malého hrádku, který na místě stával údajně v období 14. – 15. století.  Dnešní stopy po středověkém osídlení, stejně jako po kdysi zaniklé vesnici v podhradí jsou ale z místa téměř smyty. Kromě malých rozdílů v terénních nerovnostech, které zde zbyly po původním, až 20 metrů širokém příkopu, nejlépe uvidíte ze severní strany kopce.

Pokud na výlet vyjíždíte z Brna, bude nejlepší, když z vlaku vystoupíte v zastávce Podivín. Hned před nádražím zastavuje autobus do Velkých Bílovic. Stezka ke kapličce pak vede za místním obchodem Coop směrem zprava. Před cestou se doporučuji vyzbrojit vytisknutou mapkou nebo aspoň náčrtem místních cest, ve kterých není těžké se ztratit. Pokud jedete autem, můžete dojet přímo ke kapličce, kde je připraveno malé parkoviště a informační cedule o místě. Posedět a dát si tu třeba i malé občerstvení (z vlastních zdrojů), můžete na místních lavičkách.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *