The Pearl-Qatar
Uměle vytvořený soubor ostrovů The Pearl je od centra Katara na dohled, a tak po pár minutách jízdy parkujeme, v nadzemní garáži. Garáž je úplně obyčejná a auta v ní parkující by mohla být také, kdyby se ovšem v přízemí nenacházela provozovna firmy Rolls-Royce. Několik tuctů vozidel této exkluzivní značky zde stálo seřazeno, úhledně jedno vedle druhého; některé kousky již nesly i poznávací značky svých majitelů.
Kromě těchto limuzín se zde však našly i automobily lidovějších značek, třeba Mercedes. Když jsme se dostatečně pokochali, vyšli jsme na denní světlo, prohlédnout si jednu z rezidenčních čtvrtí. Venku pro změnu zaujaly náš zrak jiné dopravní prostředky – nablýskané jachty. Procházka po promenádě nás zavedla k místu One Porto Arabia.
The Pearl-Qatar
Projekt The Pearl-Qatar představuje umělé ostrovy vpravené do moře mimo pobřeží města Doha. Ostrovy zabírají plochu téměř čtyř milionů metrů čtverečních a jsou posety mnoha obytnými výškovými budovami, mezi nimi např. Viva Bahriya Towers. The Pearl se řadí k nejvíce obdivovaným stavebním počinům v zemi, kombinujícím klasickou středomořskou architekturu s ozdobným arabským designem.
Je domovem tří přístavů, včetně největšího Porto Arabia, obklopeného barevným nábřežím La Croisette a jednatřiceti výškovými budovami v arabském stylu. Promenády lemují palmy a u břehů ukotvené jachty. Část ostrovů nazývaná Qanat Quartier charakterizuje systém vodních kanálů a za mnohými mosty, náměstími a barevnými fasádami domů zřejmě stojí snaha o připodobnění k Benátkám. Katar byl znám svým lovem perel a název The Pearl byl zvolen jako odkaz k lokalitě, kde v minulosti potápěči nacházeli velké množství těchto krásných útvarů a obchodníci je pak vyváželi do celé Asie.
Prošli jsme se po promenádě a nakoukli i do jedné z mnoha luxusních obchodních pasáží. Interiér působil jako z pohádky – lomené stropy, nádherný okrasný bazén, orientální lustry a lampy na nás udělaly dojem.
Ženská je vzduch
Vrátili jsme se zpět pro auto a odjeli na oběd do West Bay do hotelu Rotana City Center. Přiběhl zaměstnanec, otevřel Danovi a Lukášovi dveře, vzal si klíče od auta a mě si nevšímal. Shrnuto a uzavřeno, ženská, bílá a nezahalená nula sedí v autě, tak si otevře dveře sama. V lobby hotelu nás zaujal mladý sokolník se svým opeřeným svěřencem na bidýlku. Mladík byl velice milý a zdvořilý a nepřipravil nás o zážitek moci si podržet krásného dravce. Aby byl sokol klidu, měl přes hlavu malou koženou čepičku. Sokolnictví, vedení a způsob výcviku sokolů nebo jiných dravců je důležitou součástí katarské kultury, která sahá až do beduínských časů.
Oběd pro krále
Výtahem jsme vyjeli do vyšších pater hotelu a jen co se otevřely dveře výtahu, opět jsme nemohli s Danem uvěřit, kde jsme se to ocitli. Lukáš nám zvěstoval oběd v restauraci, nicméně bufet s nepřeberným množstvím pokrmů mnoha světových kuchyní nás zanechal beze slov. K dispozici bylo vše, od salátů, čerstvých ryb a mnohých darů moře, těstovin, desítek druhů sýra, sushi, uzenin z Itálie i Španělska, po dezerty, ovoce a zmrzlinu. Při výběru jsme procházeli několika rozlehlými sály a následně u stolu testovali kapacity svých žaludků. Vše chutnalo výborně. Obsluha byla rovněž skvělá, personál neprodleně odnášel použité talířky, příbory, přinášel nové skleničky, doléval nápoje a vše nenápadně, aby nás u stolu nerušil.
Horký nápoj Karak chai
Při odchodu jsme v lobby dostali na rozloučenou maličký šálek něčeho, o čem jsme si s Danem mysleli, že je to arabská káva. S radostí jsem ochutnala a byla to úplně nečekaná chuť. Od Lukáše jsme se dozvěděli, že horký nápoj se nazývá Karak chai a připravuje se ze silného černého čaje, kondenzovaného mléka, cukru a kardamomu.
Naší další zastávkou je Muzeum islámského umění…
Přidat komentář