• Menu
  • Menu

Zakynthos, klášter Eleftherotrias

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Řecko » Zakynthos, klášter Eleftherotrias

Výlet na motorce Zakynthos

Po výstupu na Skopos si dáváme relaxační den v Laganas. Koupání , dobré jídlo i pití . Vedle se místo čechů nastěhovali noví sousedi – Angličani. Je to divné, Češi tam měli být ještě 3 dny. Ale 2 noci dělali pod námi takový hluk , že to asi už nevydrželi a museli je přestěhovat.

Večer si jdeme zamluvit motorku. Zastavujeme hned v první půjčovně, blízko hotelu Blue Waves. Měly jsme v plánu motorku o  obsahu 50 cm3, ale tu neměly a tak jsme si půjčily o něco silnější 75 cm3.  Jak se později ukázalo, nebyla to úplně dobrá volba. Motorka byla super, ale váhově ji udržet i ubrzdit při dlouhých strmých sjezdech  bylo někdy hodně namáhavé. Na 2 dny jsme zaplatili 36 EUR včetně pojištění.

Volimes - vyhlídka
Volimes – vyhlídka

Klášter Eleftherotrias

První zastávkou je  klášter Eleftherotrias. Směrem na sever, za vesnicí Macherado, stojí na levé straně klášter svaté Panny Marie Osvoboditelky (Eleftheotria). Klášter byl postaven v roce 1962 . Klášter je v současnosti domovem 17. jeptišek. Žijí zde pod vedením abatyše jménem  Magdalena Bakea. Do kláštera nechoďte odhalení a respektujte požadavky jeptišek. Odměnou vám pak bude překrásný interiér kláštera a pohádková zahrada, do které můžete vstoupit. Z vnější strany stavba vypadá spíš jako hrad než jako klášter. Zvláštností tohoto kláštera jsou jeho věže – cimbuří, bíle a červeně malovaná okna a oblouky. Je odtud překrásný výhled na  Zakynthos, kolem obklopen olivovníky a zelení. Odtud  pak pokračujeme  do  horské vesnice  Anafonitria.

Klášter Eleftheotria
Klášter Eleftheotria

Anafonitria

Ve vesnici stojí unikátní  klášter Panny Marie. Datum jeho založení není známé, pravděpodobně se jedná o nejstarší dosud stojící stavbu na ostrově. Svého času zde ve funkci představeného působil Daniel Sigoúros, později známý jako sv. Dionýsios, patron ostrova Zakynthos. Kostel je kopií původní budovy. Stěny  kostela jsou pokryty zajímavými freskami. Podle legendy, k založení kláštera postačila,  ve skalách nalezená ikona Panny Marie s Ježíškem, která se sem dostala při ztroskotání obchodní lodě z Konstantinopole.  Ve vesnici se prodávají tradiční řecké výrobky. Začínají přijíždět velké davy turistů a tak raději mizíme.

Anafonitria klášter Panny Marie
Anafonitria klášter Panny Marie

 Volimes

Vesnice Volimes, která je další zastávkou  směrem na vyhlídku  Navagio. Horská vesnička Volimes se nachází  v zemědělské oblasti na severozápadě ostrova Zakynthos. Zastavujeme u silnice, odkud je pěkná vyhlídka na moře.  Vesnice je rozdělena na tři  části, Meso Volimes,  horní část –  Ano Volimes a  dolní část Kato Volimes . Ve spleti úzkých  uliček jsou původní domy a několik kostelíčků. Městečko vypadá poklidně a je jako z jiné doby. Domy porostlé vinnou révou a hustými vistáriemi,  je zde několik taveren i minimarket. U domů prodávají místní  ruční výrobky, které dělají v zimním období:  koberečky, med, olivový olej, koření. V městečku je i několik možností ubytování. Vedro v kamených uličkách začíná být nesnesitelné a tak máme volbu, jít do nějaké příjemné taverny a nebo pokračovat na Navagio. Volíme tu druhou variantu.

Volimes
Volimes

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *