• Menu
  • Menu

Litomyšl – město hudby

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Pardubický kraj » Litomyšl – město hudby

Litomyšl je město , které na Vás dýchne historií, nádhernou architekturou s všudypřítomnou  zelení. Mimo historických památek zde najdete i prvky   moderní architektury  .

Litomyšl –  písemně doložená historie města začíná koncem 11. století, kdy tady kníže Břetislav II – na místě staršího slavníkovského hradiště (zmiňované Kosmovou kronikou) založil buď kostel nebo benediktský řádový dům.

K nejznámějším památkám Litomyšle  patří renesanční zámek (Unesco), Piaristická kolej s klášterem, bývalé piaristické gymnázium, Dům u Rytířů, Piaristický chrám, gymnázium, pomník Bedřichy Smetany, bývalá židovská synagoga….

Litomyšl

V roce 1949 se v zámeckém areálu konal , za přispění Zdeňka Nejedlého, první ročník operního festivalu Smetanova Litomyšl. Tato tradice je dochována až dodnes, kdy původní Smetanova hudba je nyní festivalem s širokým záběrem dramaturgickým a patří k nejdůležitějším událostem v Litomyšli. Za své působení a věhlas si tento festival získal velké renomé. Od roku 1974 zde probíhá i festival Mladá Smetanova Litomyšl.

Litomyšl

Výjimečnost zámeckého areálu byla v roce 1999 stvrzena zápisem do seznamu světového dědictví Unesco.

Významnou událostí pro město Litomyšl bylo setkání sedmi středoevropských prezidentů v roce 1994. Setkání bylo na pozvání tehdejšího prezidenta Václava Havla.

Město Litomyšl se nachází v Pardubickém kraji ve východních Čechách, 18 km od Svitav.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *