• Menu
  • Menu

Knižní festival ve Wigtown

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Skotsko » Knižní festival ve Wigtown

Wigtown je malé městečko na jihozápadě Skotska, kam by měl zavítat každý turista milující literaturu, knihkupectví a antikvariáty. „Město knih“, jak je Wigtown přezdívaný, leží jen několik kilometrů od hlavní (a dalo by se říci i jediné) silnice A75 vedoucí z Anglie na jihozápadní skotské pobřeží.

Během roku ve městě najdete bezpočet knihkupectví a antikvariátů, dokonce i největší knihkupectví ve Skotsku. Obchodů s knihami je tu tolik, že si říkáte: „Jak je možné, že se všechna knihkupectví dokážou na tak malém místě uživit?!“ Odpověď je jasná- internetový prodej. Většina knih se totiž přes rok prodá právě přes internetový obchod. Místní obchody pak slouží jen jako jakási prezentační místa spojená spíše s tradicí než s vlastním obchodem. Knihkupectví tak během roku navštěvují hlavně nadšení turisté, kteří si z města chtějí odnést památku na svou dovolenou v podobě knihy.

místní obchůdky
místní obchůdky

Město je opravdu přizpůsobeno knihomolům. Kromě všech možných obchodů s knihami zde najdete i mnoho kavárniček, ve kterých si pak zakoupení knihy můžete prolistovávat a pročítat nad hrnkem dobré kávy.

Vyvrcholením celého roku bývá každoroční podzimní festival knih: „Wigtown book festival“, který zde probíhá na přelomu září a října celých 10 dní! Festival je přezdívaný jako: „Desetidenní oslava literatury ve skotském „městě knih““, kterou také je.

Kromě delší otvírací doby všech knihkupectví, antikvariátů a obchodů se do města sjedou nejzajímavější osobnosti současné britské literatury. Najdete tu všechno od poezie, přes prózu i válečné zpravodajství. V knihkupectvích se pořádají sezení s autory knih, které doprovází předčítání jednotlivých pasáží z knih (většinou zadarmo).

Nechybí ani široký doprovodný program, na jehož části si většinou musíte koupit lístek předem (cena od 3 do 8 liber). Jedná se o různá divadelní vystoupení, loutkářská představení, debaty s literáty a odborníky o současných problémech ve světě i na území Velké Británie, rozbory knih a mnoho dalšího. Program je konstruovaný jak pro děti, tak pro dospělé, takže si vybere opravdu každý. (Tedy každý, kdo mluví anglicky.)

interiér největšího knihkupectví ve Skotsku
interiér největšího knihkupectví ve Skotsku

V roce 2013 se festival konal od 27. 9. do 6. 10. Veškeré informace o festivalu v roce 2014 najdete během nadcházejících měsíců na této internetové stránce: http://www.wigtownbookfestival.com/, kde si také můžete zakoupit vstupenky na doprovodný program. Aby se vám nestalo to, co se stalo nám, totiž že jsme se na některé debaty a projekce nakonec nedostali L …

A až budete konečně přesyceni místní knižní kulturou (které je na skotském venkově poměrně pomálu), můžete vyrazit na návštěvu Withornu, přístavního městečka ležícího jižně od Wigtownu, které je známé jako první zastávka křesťanských misionářů ve Skotsku. Během slunečného dne doporučuji pokračovat po cestě dál přes městečko Port William směrem do Glenluce. Cesta vede okolo pobřeží, a pokud budete mít štěstí, uvidíte třeba i ty tuleně.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *