• Menu
  • Menu

Západní pobřeží Skotska

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Skotsko » Západní pobřeží Skotska

Po cestě z Tarbertu do Obanu

Západní pobřeží Skotska je přesně to místo, kam by se měl vypravit každý turista hledající typickou skotskou krajinu. Zelené kopce, klikatící se úzké silnice, drsné pobřeží a samozřejmě ovce všude kam se podíváte. Přesně takovou krajinu potkáte na cestě z jižního Tarbertu do severního Obanu, která vám buď zabere celý den, nebo ji můžete „profrčet“ za necelé dvě hodinky jízdy. Pokud nespěcháte, doporučuji využít první variantu, tedy nekochat se po cestě jen místní krajinou, ale zkusit se na chvíli i zastavit na nejedné z místních pamětihodností.

Zastavit se můžete třeba hned v Tarbertu, který se pyšní překrásným přístavem a novou dálkovou pěší trasou- Kintyre Way (www.kintyreway.com). Jedná se o 143 km dlouhou turistickou stezku, která se vine poloostrovem až k městečku Southend.

Tarbert
Tarbert

My se ale tentokrát vypravíme po cestě na sever, konkrétně do malé vesnice Kilmartin, okolo které se to hemží památkami od doby železné až po středověk. Ještě před samotnou vesnicí si můžeme prohlédnout jedno z nejvýznamnějších keltských sídel ve Skotsku – pevnost Dunadd z doby železné, která se tyčí na 53,5 metrů vysokém skalnatém pahorku nad močály Móine Mhór (Velký močál). A pak už v rychlosti proběhneme na kilmartinský hřbitov, kde se nachází středověké náhrobky členů rodu Malcolmů z Poltallochu. To, co nás ale zajímá ze všeho nejvíce, jsou jiné kameny. Bavíme se o údolí Kilmartin Glen. Právě zde se totiž nachází nejdůležitější prehistorické naleziště na skotské pevnině! Pohřební mohyly, rituální kamenné kruhy, lineární hřbitov a vztyčené kameny, to všechno v několika opakování můžete obdivovat na ploše větší než 2 km².

Silnice se směrem k Obanu stále více klikatí, zužuje, stoupá a klesá, až dorazí k ceduli Arduaine garden. V tomto okamžiku by měli zbystřit všichni milovníci zahrad. Arduaine garden je totiž jedna z nejkrásnějších skotských zahrad, která je v držení skotských památkářů (National Trust of Scotland). Nalákat vás mohu na překrásný výhled po okolním skotském pobřeží a úžasné kapradinové a mechové háje a zákoutí. To, čím je ale zahrada proslavená u široké veřejnosti, je nepřeberné množství různých kultivarů rododendronů, které svými pestrobarevnými květy doplňují jarní barvy trvalkových výsadeb. Podzim zase kouzlí zbarvením různých druhů opadavých listnáčů a pozdně kvetoucími trvalkami.

Arduaine garden
Arduaine garden

Otevírací doba zahrady je každý den od 9:30 až do západu slunce a za vstup zaplatíte 6 liber. Pokud jste studentem, nebo osobou starší 60 let, máte vstup za 5 liber a rodiny zaplatí 16 liber. Po návštěvě zahrady si můžete odpočinout v místní restauraci, která je situovaná na kopci přímo nad pokladnou do zahrady. Výhled na okolní ostrovy Seil a Luing a skotské pobřeží si můžete vychutnat třeba u sklenice dobrého vína.

Oban není nijak zvlášť velké město, ale pokud jste strávili dlouhou dobu na západních ostrovech, bude vám připadat návrat do pevninských podmínek jako kulturní šok. Na skotské poměry je totiž Oban vlastně velké město. A pokud jste celý den objížděli památky oblasti Argyll, byli se podívat na zahradě a na procházce okolo megalitických staveb, určitě oceníte návštěvu jedné z mnoha místních restaurací. Doporučuji se zaměřit na výběr mořských plodů či ryb, které jsou ve zdejších restauracích opravdu čerstvé. Aby taky ne- Oban je jedno z největších přístavních měst na skotském západním pobřeží.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.