• Menu
  • Menu

Liteň – kousek od Karlštejna

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Liteň – kousek od Karlštejna

Liteň 

Ve stínu lípy , místo Svatopluka Čecha. Zimní měsíce nejsou zrovna ideální na procházky po okolí, ale nádherné slunce, které celé dopoledne provokovalo svými paprsky, nás ven vytáhlo. A tak nazdařbůh jsme jeli krajinou kolem Karlštejna a upoutal nás název na ceduli – Liteň. Kousek před Litní nás přivítalo velké stádo jelenů a laní. To byl teda zážitek, jedna z laní přišla až téměř ke mně a dlouhé minuty jsme si koukaly do očí. Jediné, co mě opravdu mrzelo, že jsem sebou neměla něco dobrého, abych ji za ty okamžiky mohla odměnit. Zvěře v okolí bylo  více, byly tam další výběhy, kde jsme mohli pozorovat daňky i bažanty. V okolí je několik vzácných dubů, např směrem na Neumětely je dub starý 230 let.

Obora Liteň – jeleni a laně

Liteň – povýšená na městečko někdy na konci 16 století, poté pak roku 1838. Již v roce 1195 byla obec  známá jako Luteň v držení mocného rodu Buziků. Ve 14. století tady stávaly 2 tvrze – valdecká a mladotovská. V roce 1639 vypálili obec Švédové a  tvrz mladotovská zanikla. Starší tvrz valdecká byla roku 1661 hrabětem Jaroslavem z Bubna přebudována na barokní zámek.Tento objekt a přilehlé panství získal roku 1850 rytíř František Doubek . Zde rod Doubků žil až do roku 1848. Doubek byl manželem dcery  básníka Šebestiána Hněvkovského. Byl vlastence a velkým milovníkem umění. Jeho  hostem byl na několik týdnů např. Josef Mánes, který svými malbami vyzdobil některé  místnosti na zámku. V současnosti není tento objekt veřejnosti přístupný. Součástí  panství  byl mimo jiné zámecký park – sala terrena  (18.stol.), skleník s exotickými rostlinami,  bazény s vodotrysky..

Roku 1853-56 žil v domě čp. 151 (tzv.Čechovna- hospodářský dvůr)  Svatopluk Čech. V tomto domě se nacházelo muzeum básníka Svatopluka Čecha a zpěvačky Jarmily Novotné. Od roku 2003 je expozice otevřena v opravené budově fary. Muzeum je otevřené jenom o prázdninách a o sobotách (10-12, 13-17). Z osobností, které měly s Litní něco společného, můžeme ještě jmenovat : kaplan  a spisovatel Václav Beneš Třebízský,  byl zde pohřben syn Joachima Barranda : profesor Otomar Pravoslav Novák, pobýval zde Max Švabinský, jako farář zde působil J. Hořovský ( známý z  románu Mistr Kampanus od Zikmunda Wintera).

Kostel sv. Petra a Pavla LITEŇ

Kostel sv.Petra a Pavla – původní gotický  kostel byl postaven v druhé polovině 13. století. V roce 1661 byl kostel zbarokizován. Nové pseudobarokní průčelí s věží pochází z let 1906. Kostel se vyznačuje křížovou klenbou v kněžišti , ceným je pak náhrobník ze 16. století. Před kostelem stojí socha Svatopluka Čecha ( dílo sochařské školy v Hořicích). Socha stojí na místě, kde kdysi bývala obrovská lípa ( tady Čech sedával a poslouchal rád vyprávění sousedů …odtud název jednoho z nejznámějších jeho děl Ve stínu lípy). Za kostelem je hřbitov. Židovský hřbitov z roku 1680 je vzdálen od obce asi 1,5 km.

Kostel sv. Petra a Pavla LITEŇ

Doubkova hrobka,  dle návrhu Antonína Wiehla z roku 1888 , se nachází asi 1,5 kmod Litně. Je umístěna v malém lesíku . Tato hrobka je zdobena v průčelí mozaikou a dvěma putti s věncem dle návrhu Josefa Václava Myslbeka.

Liteň jako celek  není zrovna půvabnou obcí , ale její historie a několik zajímavostí jistě stojí za návštěvu : Karlštejn , Bubovické vodopády, Srbsko, Svatý Jan pod Skalou, Dobřichovice, a celé Karlštejnsko se svým okolím jsou  dobrým tipem na výlet, několik kilometrů  odsud jsou velmi známé Koněpruské jeskyně.

Liteň leží asi 5 km od Karlštejna, z Berouna je to nějakých 9 km a z Prahy je vzdálenost asi 40 km.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentářů