• Menu
  • Menu

Krakov 2

Dopoledne jsme vyrazily na Wawel – komplex hradních budov, katedrály a královské zahrady na vrchu Wawel. Před vstupní bránou jsme narazily na pokladnu. Už půl hodiny před otevřením tam byla pěkná fronta. Radši jsme se do fronty postavily taky, abychom měly lístky. V nabídce byly různé okruhy s různými cenami a u každého byla digitální cedule, kolik je ještě volných lístků. Domluvily jsme se, že nemusíme vidět úplně všechno. Vybraly jsme si okruh královskými komnatami a reprezentačními prostorami, na který bylo nejméně vstupenek. Když tam může nejmíň lidí, musí to být to nejlepší, ne? K tomu jsme si koupily lístky do Dračí jeskyně – Smocza Jama. Vše za 27 zlotých.

Nejdřív jsme se šly podívat do Dračí jeskyně, kde prý bydlel Smok Wawelsky – sedmihlavý drak, který zotročoval město. Draka zabil král Krak tím, že mu dal ovčí kožešinu naplněnou sírou. Drak ovci snědl, zapil ji vodou a pak pukl. Král pak založil Krakov. Před jeskyní je socha draka, která má v tlamě trubku, ze které každou minutu šlehá oheň. Protože do jeskyně jsme sešly spoustu schodů, musely jsme potom zvenku obejít půl wawelského kopce, abychom se dostaly zase nahoru k ostatním zajímavostem. Cestou k jeskyni jsme viděly zajímavý úkaz – na obloze byl duhový mrak ve tvaru draka a hrál všemi barvami.

Potom jsme šly do Wawelské katedrály. Tam jsme si musely koupit další lístek za 12 zlotých. Katedrála byla nádherná zvenku i zevnitř, dříve sloužila jako korunovační místo polských králů. Jsou tam hrobky členů polských královských rodin, biskupů a svatých. V katedrále jsme taky viděly zvon Zikmund, největší v Polsku. Má se na něj sahat pro štěstí. Bylo u něj neuvěřitelně narváno. Ještě více však bylo narváno u hrobek, protože na Wawelu je pohřbený tragicky zesnulý polský prezident Lech Kaczinski a jeho žena. Lidi tam stáli frontu, fotili si hrobku nebo ji aspoň hladili a nosili tam květiny.

socha daraka před jeskyní
socha daraka před jeskyní

Potom už nastal čas prohlídky královských komnat v královském zámku – Zamek Królewski. Měly jsme lístky na předem stanovenou hodinu. Bezpečnostní opatření tam brali opravdu vážně. Všechny věci jsme si musely nechat v šatně a v průběhu prohlídky s námi celou dobu kromě průvodkyně byla taky ochranka. Koupily jsme si lístky na prohlídku v anglickém jazyce a zřejmě i díky tomu nás bylo ve skupině asi jenom 10. Zajímavé bylo, že v komnatách byly věci ze spousty různých evropských zemí.

Po obědě jsme šly do židovské čtvrti Kazimierz. Prošly jsme se jejími uličkami a podívaly jsme se na Starou synagogu. Dovnitř do muzea se nikomu nechtělo, tak jsme se tam moc nezdržely. Vrátily jsme se proto na Hlavní náměstí a konečně si pořádně prohlédly Sukiennici a její obchůdky s polskými suvenýry. Podobné obchůdky jsme viděly i po celém náměstí, kde se konaly nějaké místní slavnosti.

Bylo odpoledne a už jsme zase měly splněný dnešní plán. Tak jsme vyrazily po nákupech. Na večer jsme si koupily zapékanku nebo čínu „to go“, pivo (4,7 zlotých), seděly jsme na hostelu a kecaly.

Spoluautor: Jana T.

cestopis následující den

cestopis předcházející den

 

Simona

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *