Hora Matky Boží a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Před 300 lety, v 17. století, se tato hora jmenovala : Lysá Pustá, Neúrodná, Holá, Studená. A je vskutku stále studená a lysá, není však již pustá a holá. Podle tradice zde byla a dosud je, jen studna Panny Marie. V době třicetileté války, kdy byl hlad a mor, chodili sem z okolí Němci, zde se modlili, zpívali a tak hledali u Matky Boží pomoc a útěchu.
Tobiáš Johan Becker
Jeden z těch poutníků, kralický hoch Tobiáš Johan Becker, si už tenkrát umínil, že zde jednou postaví kostel. Toto dětské přání se mu splnilo: stal se knězem později kanovníkem u chrámu svatého Víta v Praze. Tenkrát začal ve svém rodišti v Králíkách na Lysé hoře stavět poutní kostel v barokním stylu. Zasvěcen byl tajemství Nanebevzetí Panny Marie. Pouť je zde vždy 15. srpna a v neděli před tímto datem a v neděli po tomto datu. Zakladatel, který se mezitím stal biskupem v Hradci Králové, dal hoře nový název : Hora Matky Boží.
Kostel zasáhl blesk
Roku 1846 kostel zásahem blesku vyhořel. Jeho nové vybavení je již nyní ve slohu pseudorenesančním. Sochy a oltáře barokní, které se v kostele při požáru zachovaly, byly přemístěny do křížové chodby, zvané také ambity. Tato chodba má čtvercový půdorys. V každém rohu stojí barokní kaple s cibulovou věží. Uprostřed ambitů je čtvercové Nádvoří poutníků s kaplí Svatých schodů z roku 1710. Prohlídka začíná vedle, v Dušičkové kapli, a pokračuje v ambitech ve směru křížové cesty /obrazy I.-XIV./. Největší úcta a pozornost patří kostelu, kterým ambity končí. Přes kostel přijdete až sem.
Posvátné místo
Celým areálem můžete procházet sami. Čtěte poznámky u jednotlivých památek. Tento dům není muzeem, ale posvátným Božím místem. Aź odtud budete odcházet, můžete s sebou odnést klid duše i těla, který vám moderní svět nemůže dát.
Od 1.5.2012 je zde také otevřen „Památník internace“ , který bude svým zaměřením jediným svého druhu v ČR.
Ubytování v Poutním domě
Po celý rok je rovněž možnost ubytování a stravování v Poutním domě.
Přidat komentář