• Menu
  • Menu

Královský letohrádek

Letohrádek královny Anny

Aprílové a velmi chladné počasí spíše odrazovalo od procházky Prahou. Přesto toulání uličkami Nového světa, procházka Jelením příkopem, obdiv letohrádku královny Anny i samotný Pražský hrad s Chrámem sv. Víta  a Loretou byl,  jako vždy,  krásný a neopakovatelný. Na konci Královské zahrady, před vchodem do Chotkových sadů, stojí pozoruhodná budova – Královský letohrádek, kterou nechal pro svou manželku, Annu Jagellonskou, vybudovat Ferdinand I.

Letohrádek královny Anny
Letohrádek královny Anny

 Královský letohrádek

Letohrádek královny Anny  ( Královský letohrádek, také Matematický dům/) i nesprávně pojmenovaný Belvedér. Stavba, podle projektu Paola della Stelly,považovaná za nejčistší a nejkrásnější stavbu italské renesenace na sever od Alp, byla zahájena v roce 1538. V letech 1541 vypukl v Praze velký požár a na dostavbu letohrádku nebyly prostředky. Pokračování stavby v roce 1556 se Paolo della Stela nedožil. Na stavbě pak pokračoval projektant střechy ve tvaru obráceného lodního kýlu Bonifác Wohlmut. Anna, matka 15. dětí, se už dokončení také nedočkala. Zemřela v roce 1547. Přáno nebylo ani Ferdinandovi I a tak letohrádek řádně využili až jeho nástupci .

Rudolf II.  i Tycho Brahe

Jmenovitě, např. Rudolf II , který sem umístil část svých sbírek, významný  dánský matematik a astronom, astrolog a alchymista Tychon  Brahe/Tyge Ottesen Brahe/ tady měl svou observatoř a odsud pozoroval oblohu. Roku 1648 sem vtrhli Švédové, odvezli zařízení  i umělecké předměty z letohrádku. Bronzová socha Merkur a Psýché od Adriana de Vreis je v pařížském Louvru.¨

Dělostřelecká laboratoř

Josef I. v 80. letech 18. století přeměnil letohrádek na dělostřeleckou laboratoř. Vojáci odešli až v roce 1836.

Letohrádek královny Anny
Letohrádek královny Anny

Bronzová  zpívající fontána

Za obdiv stojí bronzová  Zpívající fontána, která je v zahradě.talskou inspiraci Letohrádku prozrazuje i úprava přilehlé části zahrady – giardinetto s pravidelnou kompozicí záhonů. Bronzová Zpívající fontána je dílem Tomáše Jaroše z let 1564- 68. Zvláštní, zvonění zvonů podobný zvuk dopadajících kapek je nejlépe slyšet přímo pod širokou spodní mísou fontány.

Letohrádek jako výstavní  prostor

Památka byla opravena. Vzniklo monumentální schodiště a výzdoba v I. patře – nástěnné malby s náměty z českých dějin. Budova po další rekonstrukci sloužila až do roku 1955 k výstavním účelům.  V roce 1989 , při osazování měděné sřechy , vypukl požár. Pro veřejnost byla památka zpřístupněna v roce 1991. Stavbu na obdélném půdorysu obklopuje arkádový ochoz. Mezi vnějšími sloupy je umístěno 2 x 34 reliéfů s antickými a dobovými motivy .Dnes slouží Královský letohrádek především pro výstavy výtvarného umění a uměleckého řemesla.

Letohrádek královny Anny
bronzová zpívající fontána

Adresa:
Mariánské hradby 52/1
Praha 1 – Hradčany 118 00

Návštěvní doba:
Otevřeno pouze v době konání výstav.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *