• Menu
  • Menu

Krýzovy jesličky – největší lidový betlém na světě

Jan Schlitz
Domů » Všechny destinace » Česká republika » Jihočeský kraj » Krýzovy jesličky – největší lidový betlém na světě

Krýzovy jesličky- Guinnesova kniha rekordů

Jindřichův Hradec a jeho okolí nabízí mnoho zajímavostí, jak pro dospělé, tak pro děti. Pokud tudy projíždíte, nebo je to cíl cesty a chcete připravit pár zážitků vašim dětem,tak určitě zvolíte výlet do České Kanady, historickým  úzkokolejným vláčkem.

Málokdo ale ví , že v muzeu tohoto krásného jihočeského města se také nachází největší lidový mechanický betlém na světě, zapsaný v roce 1998 do Guinnesovy knihy rekordů, jehož autorem je Punčochářský mistr Tomáš Krýza.

Krýzovy jesličky

 Betlém

  Ne jenom dětem, ale i dospělým se určitě rozzáří oči, když v potemnělé místnosti, v doprovodu vánoční muziky ( složil Libor Soukup) , za doprovodem mluveného slova , postupně vystupuje tato nádherná vánoční  scenérie. Napřed vycházejí hvězdy nad betlémskou krajinou a krajina dostává nádherný podvečerní vánoční nádech. Tradiční scéna narození Páně je doplněna biblickými výjevy z evangelia, například obřezáváním Ježíška, vražděním neviňátek či útěkem svaté rodiny do Egypta. Do detailů vyvedenou městskou architekturu pozoruje stráž z majestátních hradeb a v okázalém Herodově paláci je vidět i miniaturní porcelánové nádobí na stolech. Kolem se rozkládá poetická vesnická krajina, dokládající život lidí 19. století. Krýzovi nechyběl ani smysl pro humor: z jednoho z komínů co chvíli vykoukne kominík a jsou tu i dva kozlíci, kteří do sebe neúnavně narážejí rohy.

Krýzovy jesličky

 Tomáš Krýza tvořil betlém  šedesát let. Výsledkem jeho celoživotní práce, kterou ukončila jeho smrt v roce 1918.   Betlém  je postaven na ploše asi 60m čtverečních, jeho délka je 17m a výška je 2m.  Má  1398 figurek  lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybuje. V roce 1936 muzeum dva další cenné betlémy Emanuela a Bohdana Steinocherových, které byly nainstalovány po obou stranách Krýzových jesliček. Zpočátku se původní mechanizmus poháněl ručně , ale dnes celý pohyb zajišťuje jediný elektromotor. O výstavu tohoto betléma mělo zájem mnoho metropolí světa, ale figurky jsou z kašovité hmoty směsi mouky,pilin,sádry a klihu, skály z papíru a podobně, a tak by jakýkoliv přesun mohl být pro tento světový unikát devastující (o české betlémy je ve světě obrovský zájem například v roce 1967 byl podobný  Proboštův betlém z Třebechovic nad Orebem vystaven v československé expozici na Světové výstavě v Montrealu a prohlédlo si ho více než osm milionů lidí). Jindřichův Hradec patří k městům s bohatou betlémářskou tradicí. První zpráva o betlémech pochází již z roku 1579. Krýzovy jesličky  daroval do sbírek muzea roku 1935  Krýzlův syn, a od té doby patří k nejnavštěvovanějším expozicím. Nezapomeňte proto při návštěvě Jindřichohradecka navštívit tento světový unikát a věřte, že zažehnete jiskřičku radosti v očích vašich dětí.

kontakty: Muzeum Jindřichohradecka, Balbínovo náměstí 19/I, 377 01 Jindřichův Hradec  –  Expozice:   (00420) 384 363 660  Pracovny:   (00420) 384 363 661 Fax/Záznamník:   (00420) 384 361 576 , E-mail:  [email protected]

 

 

 

 

Jan Schlitz
Jan Schlitz

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *