Cibulka – anglický park a Čínský pavilon
Rozlehlý anglický park a usedlost se stejnojmenným názvem najdete na jižním svahu košířského údolí. Ve 14. století zde stál hospodářský dvůr, majitelem byl písař kuchyně Karla IV. Náz. Byly zde zakládány vinice. Usedlost vlastnili i příslušníci habsburského panovnického rodu. Jméno , po kterém se lokalita jmenuje Cibulka, je po dalším majiteli , který usedlost získal na konci 16. století , měšťanovi ze Starého města pražského, Blažejovi Czybulkovi. Po další řadě majitelů, získali Cibulku po Bitvě na Bílé Hoře, Mniši z Vacínova. V roce 1815 zakoupil usedlost pasovský biskup Leopold Linhart Thun-Hohenstein, ten nechal celý areál v letech 1817-1826 upravit , s doplněním řady romantických staveb a soch, do podoby anglického parku. V této době bylo také vybudováno jezírko Pod Dianou. Usedlost Cibulka byla přebudována na empírový zámeček, který plastikami vyzdobil pražský sochař Josef Malinský. Hrabě byl milovníkem přírody , obdivovatelem výtvarného umění a bavila jel fyzika a matematika. Proto také jeho stavby byly vybaveny různými druhy mechanických figurín. Návštěvníci cibulky byli nadšeni a spokojeni . Roku 1824 sem zavítal sám císař František s rodinou. ( jeho přítomnost připomíná památník ve střední části stupňovité zahrady – válcovitý sloup ukončený kamennou koulí , který kdysi nesla císařského orla- od autora Václava Prachnera. Jediná sakrální plastika v areálu sv Jana Nepomuckého stojí u kamenného můstku v motolském údolí , je z roku 1818 a je dílem Václava Nedomy. Na podstavci sochy je i erb Leopolda L.Thun- Hohnsteina. Stejné reliéfy sochy Jana Nepomuckého najdete i na Karlově mostě .
Když v roce 1826 hrabě zemřel nechali noví majitelé zámeček pustnout. Dalším devastujícím předělem bylo vybudování železniční trati v 70. letech 19 století , roku 1922 odkoupila Cibulku pražská obec a devastace pokračovala a zámeček skončil ve velmi zchátralém stavu.Opravy provedené v letec 1929-1930 památce víceméně uškodily , byly vykáceny staré duby. Objekty po 2. světové válce sloužily i k bydlení , část sloužila jako dílny a sklady.
Celý park se pyšní obrovitými duby (obvody kmenů dosahují 300-500 cm v obvodu) a dalšími vzrostlými druhy stromů. Park v dobách své slávy musel působit impozantně , stavby včetně zámečku rozseté po areálu působily romanticky, dnešní podoba parku je mementem posledních desetiletí , kdy objekty chátrají . Od roku 1993 vlastnil zámeček s přilehlými budovami Autoturist, který zde mělo jakési komunitní centrum . Dnes to vypadá, že zde žijí bezdomovci, okolí i stavby hyzdí haldy odpadků , neudržované a rozpadlé objekty. Pozitivum je, že park se zdá nyní udržovaný a snad se i stavbám zablýská na lepší časy.
Čínský pavilon (Čínský mlýn) – tato půvabná osmiboká patrová budova ve tvaru pagody, z let 1822, se nyní nachází ve velmi havarijním stavu . Kolem pagody je nevzhledný drátěný plot. Rozpadající se budova by se mohla pyšnit zajímavou vyhlídkou nejenom na park , ale i blízké okolí. Kolem budovy jsou poházeny odpadky a do okolí se šíří nevábný zápach, některé ještě stojící části jsou domovem asi některé vrstvy našich obyvatel – bezdomovců. Originální měděná figura číňana s deštníkem a zvonečky ( nyní uložena v Muzeu hl. m. Prahy) stála na vrcholu střechy a při větrném počasí spolu s Aeolovou harfou zavěšenou v koruně stromu vnášely do svého okolí jemné zvonění a hudbu. Původní dvoukřídlé dveře se žaluziemi , zrcadla, a lustry z perel , sklápěcí sedátka, sochy to je opravdu již dávná minulost. Smutné.
Poustevna spolu se zříceninou patří tato kamenná stavba k nejzachovalejším v parku. Poustevna je přesnou kopií stavby v saském Meiningenu.
Zřícenina – rozhledna -vysoko ve stráni stojí romantická rozhledna (1818-1824) , Jedná se o čtyřbokou novogotickou vyhlídkovou věž s vyhlídkovým ochozem a cimbuřím. Rozhledna je volně přístupná a patří k nejstarším rozhlednám v Praze. Pod zříceninou se tyčí ve vchodu do umělé jeskyně zvané Dantovo peklo socha Jitra (Škrtiče) pocházející z druhé poloviny 19. stol.
Mechanické hračky – jak bylo již zmíněno láska hraběte k technice dovolila sestrojit mechanické hračky. Poustevnu obývaly dvě figuríny mnichů, jeden byl ležící , duhý seděl a četl bibli, při vstupu návštěvník sešlápl skrytý mechanismus , v tu chvíli mnich povstal a požehnal příchozímu. Na zřícenině se zjevovala figurína rytíře , která děsila návštěvníky řinčením brnění….
Park a stavby lze rozdělit na několik částí: socha Jana Nepomuckého, Čínský pavilon, zámeček a přilehlé budovy, zřícenina s vyhlídkou, jezírko a potok , socha boně lovu Diany, poustevna, gotická hájovna
Přidat komentář