• Menu
  • Menu

Letadlem do Turecka

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Turecko » Letadlem do Turecka

Přistání v Istanbulu

Turecko je jedna ze zemí, kterou jsem se chystala navštívit už několik let. Argumentů, proč zavítat do této země, která má třikrát větší rozlohu než Francie, jsem měla hned několik. Když přeskočím důvody typu skvělé jídlo, sladkosti, úžasné bazary s kořením, památky a odlišná kultura, byli to hlavně mí turečtí kamarádi, kteří mě do své vlasti stále dokola zvali. No a pak přišel zlom v podobě nové letecké společnosti na trase Istanbul – Praha, která začala nabízet zpáteční letenky do Istanbulu za směšných 80 euro (včetně odbaveného 15 kg zavazadla). Pak už opravdu nezbylo než vymyslet termín a odletět.

pražského letiště Václava Havla odlétají letadla do Turecka z Terminálu 1 (Turecko není v Schengenském prostoru). Let zabere něco okolo 2-3 hodin, takže se nestihnete ani pořádně rozkoukat a už jste v Istanbulu. Letiště jsou v této multikulturní metropoli východu dvě. To hlavní, mezinárodní a bližší centru, ze kterého se pohodlně dostanete i metrem, se jmenuje Ataürkovo letiště. Bohužel na to nízkonákladová letecká společnost Pegasus z Prahy nelétá.

Cicek Pasaji, Istanbul
Cicek Pasaji, Istanbul

Druhé, vzdálenější, ale také mezinárodní letiště je letiště Sabina Gokcen. A právě sem jsem večer z Prahy přiletěla. Po vystání šíleně dlouhé fronty ke kontrole na imigračním jsem konečně dostala razítko do pasu a mohla cestovat dál. Istanbul dnes totiž nebyla má cílová destinace. Tou bylo hlavní město Turecka, Ankara.

Když se podíváte na mapu, zjistíte, že Turecko je opravdu obrovský stát. Místo toho, aby se po zemi jezdilo autem (I přesto, že hlavní tahy mají dobrý povrch, silnice tu jsou téměř prázdné.), se tu mezi většími městy létá. Proto jsou vnitrostátní letenky velmi levné. Já tu svou koupila v den odjezdu, jen pár hodin před odletem. Také jsem vysledovala, že cena letenky je upravena dle času odletu. Čím „nepohodlnější let“, tedy let pozdě v noci, přes noc nebo velmi brzy ráno, tím lepší cena letenky. Já jsem za tu svou zaplatila něco okolo 500 Kč. Do Ankary jsem ale přilétla až o půlnoci.

Jiná situace mě čekala, když jsem se z Turecka vracela. Letěla jsem zhruba v 11:00, tedy v ideální a pohodlný čas. Jenže, jak se dostat z Istanbulu na letiště? Taxík jsem si vzít nechtěla, přišlo mi to jako vyhazování peněz. A pak jsem naštěstí zjistila, že v Istanbulu existuje dopravní společnost Havaš, která každou hodinu vypravuje na letiště Sabina Gokcen autobusy.

Nová mešita
Nová mešita

Dle instrukcí jsem se tedy vypravila na Taksim. Autobusy stojí na ulici Abdülhak Hamit hned před hotelem „Point Hotel Taksim“ (severozápadní roh náměstí Taksim- ulice se kříží s hlavní třídou Cumhuriyet. Za 12 TL jsem si koupila lístek do poměrně plného autobusu, který mě po přibližně hodině jízdy dovezl před odletovou halu letiště. (Pozn. Byla neděle dopoledne, takže doprava byla téměř nulová. Pokud pojedete v týdnu, případně v době špičky, připočtěte si k jízdě alespoň dalších 20 minut. Doprava po Istanbulu je tragická!)

První, co na letišti budete muset absolvovat, je kontrola vašich zavazadel a vás samotných. Ne, toto není finální check in u brány, to je teprve obyčejné bezpečnostní opatření. Až potom dáváte svůj batoh na odbavení a procházíte další kontrolou. Turci jsou ovšem velmi milý a nesnaží se vám poslední minuty dovolené jakkoli zkazit. Spíše naopak- jako osamocená cestující jsem musela čelit flirtům u odbavení zavazadla. Aspoň jsem ale mohla pronést o trochu víc kilo v batohu 🙂 .

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *