• Menu
  • Menu

Harém v paláci Topkapi, Istanbul

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Turecko » Harém v paláci Topkapi, Istanbul

Harémový komplex

Samotnou kapitolou paláce Topkapi je jeho část Harém. Je sice umístěn na západní straně druhého nádvoří, ale vstupné do paláce tuto část nezahrnuje. Lístek si můžete koupit buď v hlavní pokladně před vstupem do paláce, nebo přímo u vstupu do Harému, který se nachází pod Věží Spravedlnosti. A rozhodně doporučuji tuto část během návštěvy paláce nevynechat! Otevírací doba je v období hlavní sezóny od dubna do října od 9:00 do 16:30 a od listopadu do března se zavírá už v 15:30.

Harém v nejčistším překladu znamená „Soukromí“. Za dob sultánství byl harém místo, které zahrnovalo soukromé komnaty panovnické rodiny. Ano, je pravda, že zde platila absolutní moc sultána, který zde mohl bez zábran ukájet své chlípné touhy, ne vždycky tomu tak ale bylo. Nejznámějším „zvrhlíkem“ byl zřejmě sultán Murat III., který po sobě zanechal 112 potomků!

Harém
Harém

Sultánové mívali až 300 konkubín. Nemyslete si ale, že se jednalo o sultánův soukromý „veřejný dům“. Ženy si po vstupu do harému museli osvojit muslimskou kulturu, náboženství a turecký jazyk. Učily se líčení, oblékání, chování, hudbě, čtení, psaní, vyšívání a tanci. Existoval zde jasný kastovní systém. Nejnovější přírůstky musely dělat nejdříve společnost sultánovým konkubínám a manželkám. Až poté se mohli dostat k sultánově matce, která harém řídila a obšťastňovat svou společností ji. Pokud byly mimořádně talentované a půvabné, mohly se dostat až k samotnému sultánovi, tam se ovšem nedostala jen tak každá.

Ženy byly v harému obsluhovány eunuchy (mužskými kleštěnci), kteří kromě jiného hlídali i vstup do harému. Sultán si tak mohl být jistý, že veškeří potomci, které očekával, patřili jemu.

Harém
Harém

Sultán měl dle koránu nárok na 4 manželky. Protože osmanská říše neuznávala princip prvorozenectví, který upřednostňoval jako dědice trůnu nejstaršího syna, dokážete si jistě představit, jaká situace nastala po smrti sultána. Bratrovraždění a krveprolití, ze kterého vyšel jediný možný následovník trůnu, se v historii Osmanské říše opakuje s určitou dávkou pravidelnosti.

Harémový komplex se skládá ze šesti podlaží! V současné chvíli je zpřístupněno pouze jedno a i to se postupně neustále opravuje. Prohlídka vás zavede přes lázně, fontány, ložnice a soukromé komnaty až do komnat sultánovy matky- mocenského centra celého harému a jejího přijímacího pokoje. Většina zdí zdejších místností je pokryta překrásnými dlaždicemi z Izniku a Kütahye, které se datují do 17. století. Nejčastěji jsou pokryty geometrickými, rostlinnými a zvířecími motivy.

Jedna z nejpřepychovějších prostor v harému je komnata Murata III. Byla vystavěna v roce 1578, ale ani další z okolních místností se rozhodně nemusí stydět za svou výzdobu. Královský sál, nebo soukromá komnata Ahmeta III z roku 1705 nebo dvojitý altán z roku okolo 1600, všechny tyto místnosti se řadí mezi nejkrásnější příklady osmanské architektury. Na návštěvu harému si vyhraďte alespoň jednu hodinu.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *