• Menu
  • Menu

Letenské sady v Praze

„Potkal jsem ho na Letný a myslel jsem, že se mi jen zdá…….takhle jsem se několikrát ve snu potkal sám“ zpívá v jedné ze svých písní Jaroslav Olin Nejezchleba. Mně se tedy nic podobného nestalo, ale odpolední procházka po druhém největším parku v Praze 7 přesto stála za to.

Pražské Letenské sady

Pražské Letenské sady jsou rozsáhlý park na vrcholu letenského svahu. Slouží k promenádním procházkám,  rekreaci či společenským účelům, ale také k různým sportovním a kulturním aktivitám. V parku si najde vyžití každá věková skupina, od těch nejmenších až po seniory. Mimo jiné promenádní cesta umožňuje výhledy na řadu pražských památek a významných míst, například Pražský hrad, Staré město nebo Petřín.

Letenské sady
Letenské sady

Letenský kolotoč a zámeček

Jako počáteční místo procházky volím zastávku MHD Letenské náměstí. Ulicí Oveneckou přicházím k budovám technického a zemědělského muzea, kde můžeme navštívit stálé expozice a také různé sezónní výstavy, které se tady pořádají. Hned naproti Národnímu technickému muzeu míjím Letenský kolotoč, nejstarší stavbu svého druhu v Evropě. Jeho historie začíná rokem 1891. V současné době probíhá jeho rekonstrukce, takže můžeme snad doufat, že se dožijeme jeho znovuotevření. Jen o kousek dál najdeme Letenský zámeček. Novorenesanční budova s dvoupatrovou věží patří mezi kulturní památky České republiky. Nedávno zrekonstruovaný objekt má dvě restaurace, kavárnu, stylové salonky a velkou zahradní restauraci s altánem.

Letenský zámeček

Fronta na maso se Stalinem

Po promenádní cestě se dostávám až k rozsáhlému mramorovému podstavci, ze kterého dohlížel na Prahu v 50. letech minulého století J. V. Stalin. Dnes už tu naštěstí po legendární „frontě na maso“ není ani památky. Najdeme tu místo něj jen ráj pro milovníky skateboardů a kolečkových bruslí. Mimo to tady odpočítává čas metronom z dílny sochaře Vratislava Karla Nováka. V podzemí bývalého pomníku býval rockový klub, svého času odtud vysílalo Radio 1. Standartně je celý prostor uzavřený, ovšem mimořádně až do 9.12. 2018 zde můžeme navštívit výstavu Paměť národa, která vypráví příběhy z 2. sv. války a komunismu.

Bývalý pomník Stalina

Hanavský pavilon

Poslední zastávkou je Hanavský pavilon, novobarokní, historicky první pražská stavba, postavená z litého železa, betonu a skla. Původně sloužil jako reprezentační pavilon Komárovských železáren na Jubilejní zemské výstavě v roce 1891. Po skončení výstavy byl rozebrán a převezen na dnešní místo. Jde také o technickou památku, ve které teď najdeme stylovou restauraci. Z terasy Hanavského pavilonu se naskýtá další atraktivní vyhlídka na vltavské mosty a panorama Prahy.

Letenské vyhlídky
Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *