• Menu
  • Menu

Letenské sady

Pražské parky a vyhlídky

Květnové malované počasí, sluníčko i nadýchané obláčky, tak to je přesně den na výlet. Cílem jsou Letenské sady. Vystupujeme z tramvaje u stadionu Sparty. Pokračujeme přes Letenskou plán směrem k sadům. Míjíme dětské hřiště, fontánu s vodou i stánky s občerstvením. Rozlehlý park je plný právě kvetoucích stromů i záhonů letniček. Příjemnou procházkou dojdeme až k zámečku. Je teplo, a tak sklenice vychlazeného točeného piva s úžasným pohledem na Prahu, pražské mosty  a řeku Vltavu,  nebude asi jediná. Sedět pod vysokými stromy s takovým výhledem je opravdu zážitek! Ještě se zastavíme u kyvadla času. Tady filmaři právě natáčí film o vzniku památníku Stalina. Poprvé se metronom rozhýbal 15. 5. 1991. Stroj času je vysoký téměř 25 metrů a váží 7 tun. Stalinův pomník byl na Letné instalován v roce 1955./zlikvidován v roce 1962/. Po schodech pak seběhneme až na nábřeží.

vyhlídka od zámečku
vyhlídka od zámečku

Trochu historie

Historie vzniku Letenských sadů sahá až do 13. století, kdy na svazích byly zakládány vinice a bylo zde otevřeno několik kamenolomů. Vyvýšené místo nad městem sloužilo hlavně jako strategický bod a seřadiště vojsk. Zikmund Lucemburský právě odtud v roce 1420 sledoval porážku svého vojska pod Vítkovem. Roku 1582 byla proražena pod Letnou Rudolfova štola. Začátek 19. století byla dobou rozkvětu zdejších vinic. Ve viničním domku byla zřízena vinárna.

Letenské sady
Letenské sady

Myšlenk, zřídit na Letné sady, sahá do 60. let 19. století. Po roce 1875 byly sady rozšířeny až k Chotkově silnici. Na původní záměr vytvoření veřejného parku navázala nová kompozice od uměleckého zahradníka Františka Thomayera. Z jeho návrhů byly realizovány jenom některé.

_MG_8291

Letenský zámeček a  kolotoč

V r. 1716 vybudoval František Valdštejn na hraně svahu viniční zámek Belvedere /zničen francouzskými vojsky v r. 1746/. Letenský zámeček byl vybudován v r. 1863. Tato novorenesanční vila byla postavena podle projektu Ignáce Ulmana. U zámečku stojí nejstarší funkční kolotoč v Evropě. Je to dřevěný podlahový kolotoč  s koníky, postavený kolem roku 1892.

Letenský zámeček
Letenský zámeček

Lanovka

Na Letnou vedla i lanovka, podobná té na Petřín /r, 1903 elektrifikována Františkem Křižíkem/. Lanovka na Letnou začala jezdit v roce 1891 a jezdila až  do roku 1916.  Původní zábradlí je možné vidět u Letenské restaurace. Od restaurace jsou také překrásné výhledy na Prahu, Karlův most a Vltavu .

Pražské mosty
Pražské mosty

Celou obsáhlou historii Letné si můžete osvěžit zde .

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *