• Menu
  • Menu

Levada do Moinho a Levada Nova

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Portugalsko » Madeira » Levada do Moinho a Levada Nova

Další levady na Madeiře

Na Madeiře potkáte nespočet levad. Vzhledem k jejich komplexnímu propojení se občas zdá, že některé nemají počátek ani konec. Dalo by se říct, že každým údolím zde vede alespoň jedna levada.

Levada do Moinho a Levada Nova patří mezi raritu. Nachází se totiž ve stejném údolí, na stejném úbočí, jen několik desítek výškových metrů nad sebou. Obě levady vedou po krásném zemědělsky obhospodařovaném úbočí, a pokud budete mít alespoň trochu štěstí a narazíte na dobré počasí, užijete si výhledy od oceánu až na začátek hlubokého údolí.

Na začátek trasy se dostanete, když odbočíte z hlavní silnice v městě Ponta do Sol na menší silnici vedoucí do městečka Lombada. Tam na vás už budou čekat oranžové ukazatele s nápisy „Levada do Moinho“ a „Levada Nova“.  Je jen na vás, kde své auto zaparkujete a jakou levadou začnete. My jsme začali Levadou Nova, která se nachází o sto výškových metrů výš než Levada do Moinho, která začíná u kostela Quinta Solar.

Levada Nova
Levada Nova

Levada Nova

U Levada Nova můžete zaparkovat auto na malém parkovišti, kam se vejde jen několik málo aut, a pak se vydat po schůdkách doleva proti proudu levady. První úsek vede skrz zástavbu Lombady, ale už po pár metrech na vás čeká první výhled do širokého údolí. Procházíte okolo malých políček, kde místní pěstují od brambor po květiny v podstatě cokoli. Při pohledu na protější kopec se vám naskytne stejný pohled. Políčka se v pravidelném rytmu střídají se zeleným neobhospodařovaným územím. Krásný vzor zemědělské krajiny brzy střídá eukalyptový les a přírodní porost začátku údolí.

Do velmi exponované cesty okolo betonové levady se staví první a jediný tunel. Po smělém pokusu projít tunelem bez světla se zastavuji a pokorně čekám na Freda, který si nasazuje čelovku a následně mě provádí skrz velmi suchý tunel. Ocitáme se v zákrutě s vodopády a malými skalními přehrazeními, na které už čelovka (baterka nebo světlo na mobilu) není potřeba.

Levada Nova
Levada Nova

Levada do Moinho

Pokračujeme dále až na konec levady, která se ztrácí na začátku údolí s řekou. Abychom se dostali na Levadu do Moinho, musíme se vrátit ke schodům, které jsme před několika desítkami metrů minuli a s úspěchem ignorovali. Vracíme se tedy zpět a sestupujeme na Levadu do Moinho, která co chvíli přetéká ze svého koryta ven, takže musíme opatrvě volit kroky.

Samozřejmě mám za chvíli úplně mokré boty. Naštěstí se brzy tok levady uklidňuje a cesta je nadále suchá. Po několika kilometrech přicházíme k výhledu na kostel Quinta Solar a městečko Lombada, kde po pár dalších kilometrech končíme naši pouť a vracíme se zpátky přes město k zaparkovanému autu.

Celá túra vám nezabere více než tři a půl hodiny chůze. Připravte si dostatečné množství vody a nějakou tu svačinku. Nezapomeňte ani na světlo, které je pro průchod tunelem nezbytné. Pokud nemáte rádi exponovaná místa a dělají se vám závratě, raději tento výlet vynechte.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *