• Menu
  • Menu

Madeira

Ostrov věčného jara 

8 dní strávených na Madeiře uteklo jako voda. Nebyl to odpočinkový týden, ale týden plný výletů, krásných vyhlídek, pěších túr, koupání v oceánu, řidičského umění, rybích specialit, dobrého vína a  také to byl týden voňavých  okamžiků a  květinových zážitků. Bydleli jsme přímo v hotelu umístěným v botanické zahradě  s výhledem na nekonečný oceán a tak i kdybychom nohu nevytáhli za bránu, bylo by na co koukat. Několik informací a stručný průvodce byl návodem a malým pomocníkem na poznání ostrova.

Zapůjčení vozidla

Prvním úkolem bylo zapůjčení vozidla, bez kterého se můžete obejít, ale není pak v silách vidět aspoň něco  ze všech těch krás, které Madeira nabízí. Na všemožná místa je možné se dostat i linkovými autobusy nebo cestovat s cestovními agenturami. To však není náš případ.Volba je malé auto Renault, je to kvůli malým prostorům na parkování a  vejít  se do úzkých a krkolomných uliček /jak poznáme velmi brzy/. Při půjčení vozidla ještě zdaleka nemůžete vědět, co vás čeká. Kdo nesnášíte výšky, výjezdy do nebe a sešupy do pekel, tak raději ani na Madeiru nejezděte. Milovníci extrému si však určitě přijdou na své. Netrpělivost je nám vlastní  a tak po pár hodinách strávených v hotelu,  hledáme půjčovnu a za pár okamžiků velmi spokojeni a šťastni sedáme do „našeho“ nového autíčka.

Voňavá Madeira

Každodenní vůně v naší zahradě se mi vrývá do mozku a nechci ji zapomenout. Co se týče kvetoucích rostlin, máme to štěstí, že po celém ostrově právě kvetly  překrásné hortenzie a agaphantusy. Nezapomenutelné sjezdy z vrcholů, kdy skály jsou lemovány stovkami modře a bíle kvetoucích bambulí  se těžko popisují.

Lombo de MOuro a Pinaculo
Lombo de MOuro a Pinaculo

Koupání na Madeiře

Strašák toho, že se nedá na Madeiře koupat, se naštěstí pro mě nekoná. Několik hodin strávených na různých místech u oceánu patří také k těm nezapomenutelným. Míst není mnoho, ale kdo hledá, najde.

Levády a  horské túry

Dalším zážitkem jsou určitě výlety na „levády“, výlet na nejvyšší vrchol Madeiry, výlet na vzdálené výběžky ostrova, výlety do některých turisty tolik nenavštěvovaných míst a zážitkem je i každodenní ranní koupel v bazénu s vycházejícím sluncem nad oceánem a i pocit svobody na neplacených parkovištích, toaletách a i celkově na ostrově , kde vás nikdo neprudí!

leváda Risco
leváda Risco

Děti na Madeiře

Co se týče cestování dětí s rodiči na Madeiru :  pokud cestujete a máte rádi i jiné cestování než pobyt na plážích u moře, není jediný důvod proč nejet s dětmi na Madeiru. S ohledem na věk dítěte, je pak nutné, plánovat tipy a náročnost výletů. Na mnoha místech u vodopádů, na levádách, u oceánu, ve vulkanické jeskyni i na nejvyšší hoře Madeiry jsme  rodiče s dětmi i hodně malinkými potkávali.

Jediná negativní připomínka je,  příliš krátká doba pobytu a neefektivní využití turistů cestovních  kanceláří, kdy ve 12 hodin opouštíte hotel a letíte další den ve 3 hodiny ráno (my jsme to tak bohužel měli). Všechna  nabitá energie z ostrova se  trochu tímto vytrácí. No comment!

Příště na Madeiru raději na vlastní pěst !!!

MADEIRA 

Historie

Písemný doklad o objevení je z roku 1418 a jako objevitel je zapsán mořeplavec Joao Goncalves Zarec. Portugalský král Jindřich Mořeplavec (1394-1460) dal pravomoce, aby Zarca zajistil osídlení objeveného souostroví. Zarostlý ostrov prý vznikl vymýcením lesa, kdy požár,, který jej měl vymínit, hořel 7 let. Půda, která se objevila díky svému vulkanickému původu, byla mimořádně úrodná. Dalším velkým bonusem byly  prameny pitné vody na ostrově. Ostrov mohl dát obživu kolonistům, které sem přiváželi portugalské koráby. Ostrov byl  i důležitým strategickým místem  pro zastávky lodí  a při dalších objevování a to hlavně Ameriky. V 19. stol a v první polovině 20. století byla Madeira výhradně cílem společenské smetánky.Trochu jinou kategorií byli vědci a geologové, kteří toužili tento obdivuhodný ostrov poznat a prozkoumat.

cesta Pico Ruivo - Pico do Arieiro
cesta Pico Ruivo – Pico do Arieiro

Geografie

Madeira se nachází v subtropickém pásmu a k tomu vliv Atlantského oceánu přispívá k poměrně stabilnímu  podnebí. Ostrov je pokryt bujnou vegetací a celý systém závlahových systémů  spojený s   velkou láskou Madeiřanů v  pěstování rostlin původních i dovezených z celého světa udělali z ostrova ráj. Madeira se  skládá  z hlavního ostrova , který má rozlohu 741 km2 a z 43 km vzdáleného ostrova Porto Santo (42,5km2) a ze čtyř opuštěných ostrovů,  20km vzdálených ,  Ilhas Desertas, Deserta Grande, Butik , Chao a malého Prego do Mar.

Makaronésie

Madeira, Kanárské ostrovy, Kapverdské a Azorské ostrovy patří do Makaronésie. Vývoj letecké dopravy přispěl k tomu, že  v Atlantském oceánu umístěnou Madeiru, pomalu začali objevovat i další turisté a každým rokem ji nyní navštíví kole 3 mil. .

Canical - Laurenco
Canical – Laurenco

Madeira patří do Portugalska

Madeira patří do Portugalska  a je od něho   vzdálená 1000 km a je vzdálená 6000 kilometrů od Floridy. Madeira se zvedá ze dna Atlantiku , které kolem ostrova dosahuje hloubky 4.-5. tisíc metrů.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *