• Menu
  • Menu

Luhačovice

Město vzniklé z vody – Luhačovice

Luhačovice, město Jurkovičovy zástavby láká turisty po desetiletí. Mě sem zavedla konference v kulturním domě Elektra. První zkouškou bylo hledání ubytování v tomto městečku. Našli jsme jeden „hostel“ u náměstí 28. Října. Jednotka o dvou pokojích byla vytvořena z bývalého obchodu. Pronájem těchto dvou spacích místností o kapacitě šesti lidí je 1000 Kč na noc.  Což se dle mého názoru vyplatí. Nicméně přejdeme k samotnému městu.

Luhačovice jsou uzavřené v zeleni, protéká jimi voda, která jako i jinde zvyšuje hygienu. Zde navíc dostává voda jinou podobu a jinou hodnotu. Přes říčku jsou nataženy roztomilé romantické mostky, které jí sepínají a dovolují tak návštěvníkovi přecházet na druhou stranu. Centrum Luhačovic se jakoby skládá ze dvou částí. Na jedné straně klasická zástavba s komunistickými domky, sem tam původní stavení, hotely a obchody… .Na druhé straně se potom nachází městečko jako z pohádky. Pravé Jurkovičovy Luhačovice. Tento architekt se zasloužil o slávu lázeňského města. Jeho stavby s dřevěnými detaily, malbou na štítech jsou typické a lákají stovky a stovky turistů.V údolíčku Luhačovic si tyto domky tiše žijí svůj příběh a nechávají se obklopovat upravenými promenádami, kvetoucími rostlinami a obdivujícími turisty a lázeňskými hosty.

Stavba kolonády v sobě skrývá pramen Vincentky, nejznámější ze zdejších pramenů. I my jsme se vydali po pramenné stezce a několik z nich ochutnali. Je pravdou, že většině z nás voda opravdu nechutnala, ale její léčivé účinky přebíjí její chuť.

Voda dodává Luhačovicím jiný význam. Díky ní město vzkvétalo a stalo se kulturním centrem pro široké okolí. V létě se zde prochází desítky lidí popíjejících prameny a diskutujících.

Zdejší lázeňské oplatky můžete zakoupit na náměstí 258. Října. Milá paní v obchůdku vám je ohřeje a vy tuto teplou dobrůtku můžete křoupat při kávě. Též zdejší pekárna a cukrárna blízko domu Elektra (na tomtéž náměstí) jsou naprosto dokonalé. Ovšem pro dámy držící štíhlou linii nedoporučuji vstupovat. My si zde kupovali pravidelně snídaně a svačinky. Vše co jsme ochutnali včetně koblížků, vdolečků, koláčů, závinů nebo buchet s tvarohem, bylo naprosto dokonalé, lahodné.

pramen

Ráno jsme se vzbudili a v ranní mlze se vydali ke kolonádě. Sloupová stavba se zahýbá do oblouku. Paprsky prvního světla dopadají na podlahu a tvoří stíny sloupů. Zeleň je zde pravidelně udržovaná a dokonale střižené trávníky tvoří kulisu budovám.

Zdejší hosté pravidelně chodí  na zdravotní procházky ke kolonádě, kde se zastaví u pramenu Vincentky a popíjí z šálků. V celém údolí Luhačovic se nachází hned několik pramenů, které s rozdílnou vydatností vytékají z rozlišně vytvořených pítek. Krásné barevné mapy, které železitá voda vytváří, jsou velmi fotogenické. Vysoký obsah železitých prvků ulpívá na povrchu kamenů a zbarvuje jej svými nánosy do zlata, měděna. Fotogenické mapy jsou a byly inspirací mnoha umělcům tohoto kraje. Abstraktní kresba mnohdy připomíná známé obrazce. Pouště s deltami řek, zelené močály, rozpraskaná zem savan….. Pro ty s fantazií krásné krajiny v žlábcích pramenů.

O Luhačovicích jsem vždy jen slýchala, ale nyní, po návštěvě jsem byla mile překvapena. Doufám, že budete po mé pozvánce i vy spokojení a labužnicky budete procházet po kolonádě s oplatky v ruce, pozorovat architekturu a zdejší překrásné lesy.

 

Katka

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *