• Menu
  • Menu

Madeira 2023 – Nuns Valley 7

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Portugalsko » Madeira » Madeira 2023 – Nuns Valley 7

Údolí jeptišek

Míša už je trochu zdravější a tak dnes pojedeme na půldenní výlet. Cestovní agentuře jsme zaplatily 20 EUR za osobu. Před hotelem nás nabírá malým busem Eduard. Další pasažéři  přistupují ve Funchalu, jsou to Portugalci a Angličané. První zastávka je na Miradouro Pico dos Barcelos.

Miradouro Pico dos Barcelos

Tato  vyhlídka se nachází v nadmořské výšce 355 metrů. Odtud jsou nádherné  panoramatické výhledy  na Funchal,  jeho okolí a záliv. Mimo městské části Funchalu je možné při dobrém počasí vidět skupinu ostrovů Desertas: Ilhéu Chão, Deserta Grande a Bugio. U parkoviště se nacházejí obchůdky a kavárničky.

Miradouro Pico dos Barcelos

Eira  de Serrado

Pokračujeme pak stále do kopce. Serpentiny se  točí dokola jak had a  zatažená obloha  prozářená paprsky chvílemi  odhalí  dechberoucí výhledy.  Nastoupáme do výšky 1000 metrů, zastavujeme  na parkovišti před restaurací Eira Do Serrado. Jsme v hornatém vnitrozemí obce Câmara de Lobos, v oblíbeném místě turistů, kteří  Madeiru navštíví. Venku je hodně nevlídno a zima, jdeme ještě asi  10 minut na vyhlídku, která se  nachází v nadmořské výšce 1095 metrů, nabízí výhled  na okolní skalní masivy a do údolí s  malebným městečkem  Curral das Freiras.  Ledový vichr a mlhový opar nás nakonec vyhání do restaurace a obchůdku u parkoviště. Daly jsme si kafíčko. V restauraci je možné zakoupit likéry a další výrobky. I  odtud jsou krásné výhledy do údolí. Při dobrém počasí by bylo prima zkusit cestu do údolí po staré mulí stezce, která odtud vede.

Eira de Serrado

Curral Das Freiras

Busem jedeme úzkou  horskou silnicí  až do hlubokého údolí  připomínající kráter, kde se nachází Curral Das Freiras. Auta a busy zastavují u velké restaurace nad kostelíkem. Hlavním zdrojem příjmů v dnešní době  je zde turistický ruch. Obec je obklopena vysokými horami.  Úrodná půda  umožnila založit pole, kde se pěstuje obilí, víno (odrůdy pro výrobu madeirského vína) a ovoce. S výjimkou severní strany jsou  okolní hory zalesněné. Domy i pole jsou na terasách. Nejnižší místo je 300 m nad mořem, nejvyšší 640 m nad mořem. Raritou  jsou také sady jedlých kaštanů a ořechů. V obchůdcích můžete zakoupit  např. kaštanový likér, višňový likér  ginja (džinža), ořechový likér. Ochutnat můžete speciality z kaštanů jako je  kaštanová polévka nebo kaštanové koláče a zákusky. Každoročně 1. listopadu se zde konají slavnosti kaštanů.

Eira de Serrado

Nuns Valley

Údolí se původně nazývalo jen Curral, nebo Curral da Serra, což v portugalštině znamená salaš, nebo ohradu pro dobytek v horách. V místě se pásl dobytek. Až po roce 1492 začínají někteří autoři používat název Curral das Freiras (= salaš jeptišek). V anglických turistickýc h příručkách se údolí nazývá Nuns Valley, tedy Údolí jeptišek.

Curral Das Freiras Nuns Valley

Sídlo vzniklo v druhé polovině 16. století, kdy byl Funchal oblíbeným cílem francouzských pirátů. Jeptišky z kláštera sv. Kláry si hledaly pro případ přepadení skryté místo a našly jej právě tady hluboko  v horách. Až do roku 1959 byla obec  téměř odloučená a spojení automobilem nebylo možné. Jediným přístupem  do vesnice byla byla úzká stezka pro muly přes průsmyk Eira de Serrado. Až po vybudování  horské silnice byla vesnice přístupná. Nedávno byla silnice  (pomocí EU) rozšířena a byl vystavěn tunel, který příjezd do obce usnadnil.

Curral Das Freiras Nuns Valley

Na návštěvu městečka stačí 1 hodina/možná i méně, pokud nechcete jít do restaurace na jídlo/. Curral das Freiras je obec v okresu Câmara de Lobos na portugalském ostrově Madeira.

Eira de Serrado

 

 

 

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *