• Menu
  • Menu

Aeroporto Internacionál de Madeira

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Portugalsko » Madeira » Aeroporto Internacionál de Madeira

Nebezpečná letiště světa – Madeira

A je to tady, neděle, poslední instrukce dětem, pozdrav se sousedy a cesta na Ruzyň. Jsme v odletové hale č.2 – za  dva roky se zase hodně změnilo, velká hala moderní letiště.

Odbavují nás, žádný delegát našeho last minute se nekoná. Hlásí zpoždění letadla o 1 hodinu, to nám to pěkně začíná. Vstupujeme na palubu letadla polských aerolinií čártrového letu na Madeiru  polské společnosti Enter. Prosím Honzu, aby mi ještě jednou přečetl název a trochu se mi dělá knedl  v krku. Nemám ráda letadla a tak ani Boening 727 není mým oblíbencem. Jediné pozitivum je, že nám Dája zabukovala letenky u nouzového východu a máme více místa na nohy. Ó díky!! Čeká nás asi 5 hodin  letu, za námi sedí Pepa Nos a tak si říkám, letadla s celebritami přeci nepadají!

Přistání na letišti Aeroporto Internacionál de Madeira

Jsou 4. hodiny ráno, jdeme na přistání na letišti s přistávací plochou zarytou do oceánu. Je tma,  držím se Honzy, a ať už je to za námi. Dopadáme, neskutečná síla brzd nás snad zastaví. Neskutečné! Mám pocit , že se letadlo roztrhne . Stojíme  na ranveji a s povděkem tleskáme polskému pilotovi.

Mezinárodní letiště  ve Funchalu  – Aeroporto Internacionál de Madeira . Prodloužení  původní přistávací dráhy je tvořeno železobetonovým mostem, na 180 válcových sloupech, širokým 180 m a dlouhým 1020 m , nachází se na něm i část odstavné plochy. Dnes má celá dráha délku  2777  m a šířku 45 m  a díky jejímu prodloužení zde mohou přistávat všechny typy současných typů letadel. Původní dráha měla délku 1600 m .

Aeroporto Internacionál de Madeira
Aeroporto Internacionál de Madeira

Přistávají dobře školení piloti

Na této dráze mohou přistávat pouze piloti zde školení a kteří zde úspěšně absolvovali testy.  Letiště je nejenom dost obtížné pro přistání kvůli stálým turbulencím, střety s ptáky , ale hlavně při klesání v přímém směru je nutné se v malé výšce vyhnout městu Funchal. Přistání zde je velkou zkouškou  i  pro velmi zkušené piloty. Stavba, která umožňuje  přistání i těžkým letadlům, byla v roce 2004 oceněna za citlivé vložení obrovské konstrukce do krajiny.

Náš hotel , Quinta Splendida,  je jenom několik kilometrů od letiště,  v městečku Canico.

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *