• Menu
  • Menu

Ponta de Sao Laurenco – cesta madeirskou stepí

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Portugalsko » Madeira » Ponta de Sao Laurenco – cesta madeirskou stepí

Ponta de Sao Laurenco 

poloostrov vystupující do vln Atlantského oceánu patří k nejvýchodnější části ostrova Madeira. Celý poloostrov  je tvořen suchými až vyprahlými částmi kopírující pobřeží s výškovými rozdíly táhnoucích se  po hnědých až do červena se barvících  kopcích a skalách.  Celá tato část ostrova se odlišuje  od zeleně šťavnaté a barevné přírody  zbylé části ostrova. Příčinou suché vegetace jsou  silné větry a nedostatek vláhy v této části. Pouze v období deště se zde vegetace rozjasní květy  a tráva se zazelená.

Ponte de Sao Laurenco

Na konec poloostrova Ponta de Sao Laurenco 

Trasa  téměř na konec poloostrova vede od malého parkoviště Baía da Abra   značenou cestou. Po celou cestu  máte pocit, že jste někde na poušti, jenom písek je vyměněn za suchou trávu a vaše, chvílemi  námaha sestupů a výstupů nad prudkými a příkrými útesy, je vždy odměněna neskutečnými pohledy na širý oceán. V dálce se rýsují kontury ostrovů, které patří Portugalsku. Vlevo je možné spatřit ostrov Porto Santo, vzdálený něco přes 40 km. Na tento ostrov se jezdí na výlety a za koupáním na písečné pláže. Téměř na konci cesty je úžina, na které  když stojíte, tak se pod vámi  100m  hluboko nad vysokými útesy  otevře nalevo i napravo  oceán.

Ponte de Sao Laurenco

Oáza  Cais do Sardinha

Další zastávkou je  „oáza v poušti „Cais do Sardinha“. Oáza proto, že zde na pustém místě v obklopení datlových palem stojí dům. Je dost  velké vedro a tak z radostí usedáme ve stínu palem a obdivujeme stavbu s chodníčky a zkoumáme celé okolí kolem obydlí. Je zavřeno a chuť na dobré vychlazené pivo se rozplývá tak rychle jako se rychle začíná den chýlit k večeru. Vystupujeme ještě na poslední vyhlídku skoro 150 m nad mořem. Odtud je vidět na maják a oceán z obrysy ostrovů.

Ponte de Sao Laurenco

Pláž

Je už dost pozdě a musíme se vracet, tma by asi v tomto kamenitém a místy nebezpečném terénu nebyl ideální.  Obcházíme ještě jednou zleva dům a objevujeme pláž. Pak už se vracíme stejnou cestou zpět do Baía da Abra. Celá trasa patří  ke středně těžkým a  v některých partiích je cesta proložena ostrými výstupy a sestupy. Opatrnost při cestě je nutná především nad srázy a nad oceánem. My měli to štěstí, že doporučované větrovky a teplé oblečení nám byli spíše přítěží, ale při silném větru, který jsme na Madeiře zažili a při mlze je cesta jistě méně schůdná a nebezpečnější. Na cestu je nutné si vzít dost pití a svačinu, žádné občerstvení na trase ani na jejím konci není.

Ponte de Sao Laurenco
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *