• Menu
  • Menu

Mexiko Campeche (6)

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Jižní Amerika » Mexiko » Mexiko Campeche (6)

Kdysi Mayská osada, dnes město ze seznamu UNESCO

Historie Campeche je velice bohatá. Původní zde byla Mayská osada, která byla založena ve 3.století našeho letopočtu a byla centrem provincie Ah Kim Pech. První kontakt se Španěly proběhl 22 března 1517, kdy si zde vojáci pod vedením Francisca Hernándeze de Cordoba doplňovali zásoby vody. V tuto chvíli se ještě původní obyvatelé dokázali Španělům ubránit a přibližně následující čtvrtstoletí Španělé tento region stále neměli pod kontrolou. V roce 1531 se zde pokusil vojevůdce Fransisco de Montejo založit město, ale díky nepřátelství okolních Mayů byl neúspěšný. Úspěch slavil až jeho syn, Fransisco de Montejo mladší, který v roce 1540 získal kontrolu nad územím a v následujícím roce založil město které nazval Villa de San Francisco de Campeche. Díky své poloze na břehu moře se město stalo jedním z nejdůležitějších přístavů. Zlato a všechny ostatní suroviny putující z vnitrozemí do Španělska jím museli projít. To neuniklo pozornosti pirátů, kteří zde byli velmi aktivní. Nejenom lodě, ale i město bylo jejich nájezdy plundrováno. Nájezd v roce 1663 byl tak ničivý, že se španělský král rozhodl situaci řešit. Pomoci měla výstavba mohutného opevnění, která začala o pět let později a trvala 18 let.

Mexiko Campeche

Zbytky opevnění jsou ve městě k vidění dodnes. Není překvapivé, že vydrželo tak dlouho. Stavba je opravdu mohutná. Tloušťka hradeb je úctyhodných 3,5 metru. Původně jejich délka byla 2,5 kilometrů a měla tvar šestiúhelníku, dnes už je bohužel menší. Součástí opevnění bylo také osm věží, které ještě zvyšovali obranyschopnost. Hradby neobklopovaly jen obytnou část města, ale zasahovaly až do moře, takže přijíždějící lodě kotvily uvnitř pevnosti. Dnes se můžeme po opevnění projít. Člověk si tak udělá dobrou představu nejen o této stavbě, ale má z nadhledu pohled na celý historický střed města, který stojí také za návštěvu. Ten tvoří původní malé jednopatrové domy. Jejich fasády hýří všemi barvami a tvoří pestrobarevné ulice. V ostrém mexickém slunci jejich barevnost ještě více vynikne. Centrem staré čtvrti je náměstí Nezávislosti s parkem nazývaným Parque Principal. Pro místní nejoblíbenější park, kde ve stínech stromů posedávají a klábosí či krmí racky a holubi.

Catedral de la Concepción

Okraj náměstí zdobí katedrála Catedral de la Concepción. Stavba stará jako město. Její výstavba začala těsně po založení města v 16 století, ale na dokončení musela čekat až do roku 1705.

Město Campeche leží na poloostrově Yucatán ve státě Campeche, cca 800 kilometrů jihovýchodně od hlavního města Mexika.

Pokojíček je malý, ale čistý, hned jsme vyběhly ven, než se setmí. Šly jsme na náměstí, k moři, udělaly si prohlídku La casa no. 6, krásný koloniální dům ze 17 stol., který byl zrestaurovaný a dnes slouží jako muzeum životního stylu 19. století. Prohlédly jsme si ještě opevnění města a chtěly také zajít do  archeologického muzea, ale nevím proč, bylo už zavřeno. Šly jsme se najíst do bufetu, tady jsem měla Horchatu, nápoj z rýže a ochutnala co se dalo, byl to přeci bufet.. Petra nejedla nic a byla nějaká mimo. Usnuly jsme zase v 8pm.

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *