Po snídaní, meloun a toasty s marmeládou, opouštíme náš krásný hotel Trinidad a za 40 pesos jedeme na ADO nádraží. Bus nám jede už za 40 minut. Jedeme se podívat na Uxmal (Ušmal). Je to jen hodinu a půl cesty. Bus nestavil přímo u ruin, ale v pěkném vedru jsme musely kus pěšky. U pokladen byla naštěstí úschovna zavazadel. Složily jsme bágly a šly si koupit vstupenky. Skoro všude stojí stejně, okolo 50 pesos, ale tady 116 a šly objevovat Uxmal. Vedro gradovalo a tak jsme zde byly jen necelé 3 hodiny.
UXMAL
Uxmal byl jedním z nejdůležitějších měst na Yucatanu a v době své největší slávy mezi 600 – 1000 n.l. v něm žilo až 25 000 obyvatel. Uxmal znamená v mayštině „třikrát postavený“ a zřejmě odkazuje na skutečnost, že hlavní pyramida ve městě byla několikrát přestavována. Do dnešních dnů se našlo pět menších pyramid uvnitř té velké. Mayové měli zvyk každých 52 let postavit na místě staré pyramidy novou a větší, což souviselo s tímto časovým cyklem chápaným jako mayské století a čítající 18 980 dní, což byla synchronizace posvátného a civilního kalendáře. Tato nejvyšší stavba v Uxmalu se jmenuje „Pyramida kouzelníka“, měří 35 metrů a má elipsovou základnu, což bylo pro Maye velmi neobvyklé. Na vrcholu pyramidy je chrám, formovaný do obrovské podobizny boha deště Chaka (viz bohové) kde vstupní dveře představuji tlamu tohoto monstra. Zobrazení boha Chaca jsou v Uxmalu všudypřítomná téměř na každém kroku, neboť město se nacházelo ve velmi suché oblasti s malými a nepravidelnými srážkami a proto se k němu Mayové často modlili a prováděli oběti. Aby si zajistili zásoby vody jímali dešťové srážky v nejnižších místech náměstí do tzv. chultunu, umělých kamenných podzemních nádržích odkud pak získávali vodu, aniž by hrozilo její vyschnutí.
Jednou z nejpozoruhodnějších staveb Uxmalu je „Quadrangulo de las Monjas“ neboli „čtyřhran jeptišek“ sestávající se ze čtyř dlouhých budov na vyvýšené platformě a tvořící náměstí. Stavby jsou jak, je v „puuckém“ stylu zvykem, bohatě zdobé v horní části fasády. Dominují zobrazení plazícího se opeřeného hada, geometrické obrazce symbolizující nekonečnost času, nebeská tělesa, kukuřici a masky boha deště Chaca. Svůj podivný název dostala stavba od španělských kolonizátorů a nemá nic společného s jeptiškami. To jim pouze malé místnosti připomínali svým tvarem a uspořádáním klášter jeptišek jak jej znali ze Španělska. Badatelé se domnívají, že tato pozoruhodná stavba nebo spíše komplex budov mohl sloužit jako mayská univerzita/škola pro šlechtické děti vládnoucí třídy. Je totiž zřejmé, že jejich dokonalé znalosti pohybu vesmírných těles, zatmění, slunovratů, rovnodenností a dalších mystických nebeských úkazů znala jen hrstka vyvolených, tedy vládnoucí panovníci a třída kněží – matematiků a astronomů. Tyto vědomosti se pak předávaly z generace na generaci aby sloužili k ovládání „prostých“ lidí a posilování kultu panovníků jakožto zosobnění bohů na zemi.
Většina dalších staveb je postavena v tzv. „puuckém“ stavebním stylu (viz architektura v sekci svět Mayů) a Uxmal představuje jedny z nejkrásnějších staveb tohoto stylu. Patří sem bezesporu „Palác guvernéra“ nádherná stavba, která je mnoha odborníky považovaná za vůbec nejkrásnější stavbu puuckého stylu.Přes 100 metů dlouhá a 10 metrů vysoká stavba je rozdělena na tři části a na její horní fasádě se objevuje neuvěřitelné množství kamenných motivů. Tato „prefabrikovaná“ mozaika byla vyrobena z vápence a umístěna na fasádu pomocí malty velmi natěsno, takže celkový dojem je úchvatný. Převládají zoomorfní motivy, těla hadů symbolizující plodnost, symboly vesmírných těles. Před palácem je umístěn „dvouhlavý jaguáří trůn“, odkud panovník sledoval Venuši v podobě jitřenky, jak vychází na okraji platformy situované východním směrem. Na plaze je též kamenný falický útvar. Určitě si nenechte ujít výstup na 32 metrů vysokou „Velkou pyramidu“, z které je nádherný pohled směrem na Pyramidu kouzelníka, po levé straně, při pohledu z vrcholu, můžete obdivovat zbytky „Holubího domu“. Po cestě k Velké pyramidě projdete „Hřištěm na pelotu“ a můžete porovnat jeho rozdílné parametry oproti tomu z Chichén Itzá.. Další zajímavé stavby jsou „Želví dům“ hned vedle Guvernérova paláce nebo „Dům čarodějnice“ východně o Guvernérova paláce utopený v džungli
Po prohlídce jsme šly do restaurace jako vždy na kuřecí vývar. Vedro je k padnuti. Jdeme na zastávku zpět a čekáme na nějaký bus, který nás odveze do Campech. Cesta zhruba na 3 hodiny. V autobuse sedí plno Kvakerů, s jedním se dám do řeči a říkal, že ač žijí tady, stále mezi sebou mluví holandsky. Zastavovali jsme v každé vesnici. Fotila jsem jednu malou holčičku v autobuse a nenápadně Kvakery, vlastně jsem je viděla poprvé v životě a tak jsem byla opravdu zvědavá. Ještě jsme nevěděly, kde budeme spát v Campeche a první hotel byl moc drahý, ale naštěstí hned vedle jsme našly hotel Colonial a ten nám vyhovoval. Stál jen 241 pesos a měl zajímavou historii.
Přidat komentář