• Menu
  • Menu

Mexiko Cobá(2) – ruiny bájného mayského města, Ek Balam a Valladolid

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Jižní Amerika » Mexiko » Mexiko Cobá(2) – ruiny bájného mayského města, Ek Balam a Valladolid

COBÁ je malá vesnička na břehu jezera, na jehož druhé straně jsou ruiny. Jezero bylo zřejmě i důvodem, proč se zde Mayové usídlili, protože Yucatán má půl roku období dešťů a půl roku období sucha, takže to pro ně byl důležitý zdroj vody. Řeky totiž na Yucatánu nejsou. Cobá  v mayském jazyce znamená ´neklidná voda´. Mayští předchůdci se nepochybně inspirovali okolními pěti jezery. Cobá má být jedno z nejrozsáhlejších mayských měst.

Cobá – ruiny bájného mayského města

Všechny stavby se nachází v lese, asi 10 z nich je očištěných a zrestaurovaných, zbytek jsou jen hromady kamení zarostlých lesem. Město se rozprostírá v okruhu asi 4 km, a hlavní dva komplexy jsou od sebe vzdáleny asi 2 km. První, hned u vstupu se skládá z menší 20m vysoké pyramidy a několika budov, včetně hřiště na pelotu (míčová hra, nezbytný doplněk každého starého města v Mexiku, nehledě na jeho stavitele). V druhé části je zrestaurovaná pouze velká pyramida zvaná Nohoch Mul, asi 50m vysoká, prý nejvyšší na Yucatánu. . V letech 600 – 900 n.l. se Cobá stalo centrem mayské civilizace. Roku 1550 s příchodem Španělů se středem mayské říše stal Chicen Itzá a Tulum. V Cobá se nachází 4A5 mayských cest, které spojují město s okolními místy jako Yaxun (100 km)

Cobá – ruiny bájného mayského města

Ve 12 v poledne, jsme  čekaly na bus do města Valladolid. Chtěla jsem se před cestou ještě naobědvat, ale přinesli mi na půl zmrzlé kuře, do kterého jsem se zakousla a udělalo se mi trochu blbě, ale jen z pocitu,že budu mít salmonelózu.  Samozřejmě, že mi nic nebylo. Autobus přijel a  to bylo pozitivní. V autobusu jsme si našly v průvodci, kde budeme bydlet . Vyhrálo ZACÍ s bazénem. Nádherný hotel. Jen jsme, ale odložily bágly a hups do taxíku, podívat se na EK Balám, další ruinu. Na válení u bazénu, budeme mít zbytek dne.  Do taxíku nám narval ještě nějaké svoje kamarádky, jely jsme jako sardinky, ale jely. Daly jsme taxikáři 40 pesos za 30 km.

Ek Balam znamená v mayštině „černý jaguár“ nebo „jasná hvězda jaguár“. Město zažilo svůj největší rozkvět kolem 700 – 1000 n.l. Toto naleziště je poměrně malé a nejdůležitější budovy se nacházejí na ploše cca 1 km2. Najdeme zde hned u vchodu velice zajímavou „vstupní bránu“ se čtyřmi vchody postavenou přesně v osách světových stran. Za bránou na západní straně jižní „plazy“ (po pravé straně ve směru prohlídky) jsou tzv. „Gemini“ – dvojčata, dvě budovy ještě nedávno propojené, ale poslední hurikán je značně poškodil. Ukit Kan Lek´t Tok´– to je jméno významného mayského krále, který byl po své smrti zobrazen v ojedinělém a uchvatném štukovém vlysu, jak se vynořuje z tlamy obrovské nestvůry. Tato obří plastika jež nese rysy stylu „Chenes“ je umístěna na vrcholu akropole, která je zároven nejvyšší stavbou v Ek Balamu. Tato monumentální stavba je dominantou celého města a je na severní části „centrální plazy“.

Najdeme zde i poměrně zachovalé stély, odkazující na dějiny města a jeho panovnické dynastie. Rovněž zde můžeme spatřit zachovalé hřiště na pelotu, posvátnou míčovou hru Mayů. Pokud navštívíte ve stejný den i Chichén Itzá, což se nabízí, můžete porovnat jak rozdílné jsou nejenom rozměry obou hřišť, ale zejména jak rozdílné jsou boční stěny hřiště. Toto v Ek Balam pochází z klasického období a má stěny šikmé což umožňovalo snažší přístup k míči i jednodušší způsob dosažení vítězství, tedy prohození míče kamenným kruhem bez pomocí rukou a chodidel nohou.

Na ruinách jsme potkaly dva Čechy, kteří nás svezli do města Valladolid a my je na oplátku pozvaly na kafe. Pak jsme se šly už bez nich projít po městě. Rychle vykoupat do bazénu a na rychlou večeři. Večer jsme ještě plánovaly jak pojedeme dál, ale to už jsem na půl spala.

Valladolid Městečko Valladolid je relativně malé, velmi příjemné místo, kde není příliš turistů a kde vládne poklidná atmosféra. Připadalo nám, že lidé zde žijící jsou svým způsobem na své město hrdí, že jsou sebevědomí a pohodoví. Mimo jiné jsme na pomníku na radnici objevili vedle různých obrazů i nápis: Valladolid: město-hrdina, o hrdinském městě se dozvíte i ve zdejším kulturním domě nebo v muzeu. Jeho historie je velmi zajímavá a dokládá, z jakých kořenů se formovala mentalita zdejších obyvatel. Původně bylo město mayským obřadním centrem – Zací (odtud i jméno našeho hotelu). V 16. století jej dobyli Španělé, kteří zde vystavěli nové město podle obvyklého koloniálního projektu. Mayové této oblasti však poté trpěli krutým vykořisťováním, byli zotročeni nucenou prací pro velkostatkáře. V 19. století vládcové v Yucatánu, který byl poměrně bohatý, zatoužili po samostatnosti a nezávislosti na Mexiku. Proto vyzbrojili mayské zemědělce jako místní milice. Jakmile se však domorodci naučili zacházet s evropskými zbraněmi, obrátili je proti svým utlačovatelům a vypukla tzv. válka kast. Začala v r. 1847 právě ve Valladolidu, kde Mayové trpěli nejvíce. Mayští rebelové rychle získali nad městem kontrolu a povstání se bleskově rozšířilo na celý poloostrov. Během méně než jednoho roku vyhnali mayští revolucionáři své utiskovatele ze všech částí Yucatánu s výjimkou Méridy a opevněného města Campeche. Ve chvíli, kdy se už yucatánský guvernér chystal opustit Méridu, uviděli povstalci každoroční rojení okřídlených mravenců. V mayské mytologii se kukuřice (základ života) musí začít sázet, jakmile se objeví první okřídlení mravenci. Pokud by se setba odložila, urazil by se Chac, bůh deště, a odpověděl by suchem. A tak povstalci nechali války a šli domů sázet kukuřici. To dalo vládnoucí třídě čas na přeskupení sil a získání pomoci. Odplata byla velmi nelítostná. mezi lety 1848 až 1855 se indiánská populace Yucatánu zmenšila na polovinu.

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *