• Menu
  • Menu

Mexiko, Nikaragua, Kostarika – 20

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Jižní Amerika » Mexiko » Mexiko, Nikaragua, Kostarika – 20

Museo del Templo Mayor

Nejlepší muzeum v Mexiku je jednoznačně Museo Nacional de Antropología, které jsem navštívila před několika lety. Jak Aztékové postupně osídlovali území dříve obývané rozvinutější civilizací a při podrobování cizích kmenů přebírali i jejich víru, rozrostl se seznam bohů na neskutečný počet. Odpovídá tomu i množství vystavených památek s odkazem na ztracené civilizace z celého Mexika. I kdybych tu chodila týden, nedalo by se vše prohlédnout.

Aztécký kalendář

Důvodem, proč zmiňuji toto muzeu je ten, že je zde vystaven i Aztécký kalendář, jeden z největších objevů z oblasti Templo Mayor. Říká se mu Piedra del Sol, Sluneční kámen, nebo také Aztécký kalendář. Současná teorie archeologických odborníků je taková, že se nejednalo o kalendář, ale o obětní platformu, na které se rituálně zabíjeli lidé. Uprostřed kruhu se nachází obličej s vyplazeným jazykem a s nožem v puse. Což je typickým znakem krvežíznivého boha země, Tlaltecuhtliho. Kámen je dvaceti čtyř tunový čedičový reliéf, kruhového tvaru s průměrem tři a půl metru, jenž byl nalezen koncem 18. století.

aztecký kalendář piedra del sol
aztecký kalendář piedra del sol

Museo del Templo Mayor

Museo del Templo Mayor, kam jsme se šly podívat, otevřelo své brány pro veřejnost v roce 1987. Je mnohem menší než Museo Nacional de Antropología. Čtyřpatrová budova s osmi sály je postavena hned vedle areálu Templo Mayor. Otevřeno mají denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin. Vstupné je v ceně vstupenky na ruiny. Myslela jsem si, že to tu jen rychle proběhneme, že to tu nemůže být zajímavé tak, jako v muzeu Museo Nacional de Antropología. Nakonec jsme zůstaly déle, než jsme původně zamýšlely. Exponáty jsou dobře promyšlené a kvalita sbírek a vykopávek je prvotřídní. Vystaveno je více jak 7000 předmětů a artefaktů z místních archeologických vykopávek.

El Museo del Templo Mayor
El Museo del Templo Mayor

Tzompatli

V muzeu jsme si u vchodu prohlédly Tzompantli z lidských lebek, obětní kamenné nože z obsidiánu a obětní kámen nazývaný „téchcatl“, který je tvarovaný jako hlava s obličejem. Hrůzostrašné byly lidské lebky s obsidiánovými jazyky a nosy. To nejlepší z toho, co muzeum nabízí, jsou dva kamenné monolity božstev Tlaltecuhtli a Coyolxauhqui. Na stěnách jsou zavěšeny nefritové masky a šperky. Prohlédly jsme si sochy orlích elitních válečníků, sochu Mictlantecuhtli – boha podsvětí a smrti, který má drápy a kupodivu kudrnaté vlasy, a mnoho dalšího z aztéckého umění.

Tzompantli - děti se učí o své historii
Tzompantli – děti se učí o své historii

Bohyně země – Tlaltecuhtli

Vyšly jsme s Jankou do nejvyššího patra a občas něco vyfotily. Podívala jsem z výšky dolů a tam pod sklem, trochu zapuštěná do země a v celé své nádheře byla vystavena deska bohyně země, Tlaltecuhtli. Málem mě to položilo. O objevu jedinečného monolitu jsem věděla už od roku 2006. V té době byl monolit ještě hluboko pod zemí a bylo logické, že vykopávky, složitý přesun a celková rekonstrukce zaberou spoustu času. Archeologické práce pod vedením Lópeze Lijána úspěšně probíhaly několik let. Chtěla jsem Tlaltecuhtli vidět na vlastní oči od toho okamžiku, co jsem se dozvěděla o nálezu. Postupem času jsem však na monolit pozapomněla. To, že už byla vystavena v Museo del Templo Mayor, jsem netušila a bylo to pro mě fantastické překvapení.

Tlaltecuhtl
Tlaltecuhtl

Tlaltecuhtli má jak ženské, tak mužské atributy. Častěji je ovšem prezentována jako ženské božstvo, symbolizující aztécký cyklus života a smrti. Její jméno znamená „ten, kdo dá a pohltí život“. Tlaltecuhtli byl, nebo byla, v kodexech popisována jako strašlivé monstrum, často ve dřepu a v momentu porodu. Měla ústa naplněna ostrými zuby, z kterých často tekla krev. Je zobrazována s lidskou bytostí visící mezi nohama. Monolit měří 4,17 x 3,62 metrů a je 38 centimetrů silný. Váží neuvěřitelných 12 tun. Na andezitovém kameni se dochovaly původní okrové, červené, modré, bílé a černé barvy. Monolit byl rozlomen na čtyři kusy a jeho střed se bohužel nezachoval.

Bohyně Měsíce, Coyolxauhqui

Čekalo na nás ještě jedno překvapení a tím byl osmitunový kámen s reliéfem bohyně Měsíce, Coyolxauhqui. Její jméno znamená „na tváři zlaté rolničky“. Tyto „zlaté rolničky“ mají symbolizovat noční oblohu a hvězdy. Na reliéfu je vidět rozsekané tělo po zuby ozbrojené mladé bohyně, která se vzepřela strašlivému aztéckému bohu Slunce. Samotná legenda je trochu horor. V podstatě jde o alegorii, jak slunce při úsvitu zahání na útěk měsíc a hvězdy. Monolit měří přibližně 3,40 x 2,90 metrů a je 40 centimetrů silný, váhu má téměř 8 tun a byl objeven v roce 1978.

El Dios Murciélago

Další zajímavostí a pro mě něco zcela nového, byla socha boha netopýra. Ve španělštině je nazýván „El Dios Murciélago“. Aztécké jméno se zřejmě nedochovalo a pravděpodobně má spojitost s jeskyněmi, podsvětím a posmrtným životem.

Socha Orla

Mezi dokonalé a zároveň děsivé exponáty v muzeu patří i obří socha orla nalezená v chrámu Águila Cuauhxicalli. Orel má uvnitř velký kruhový otvor, který pravděpodobně sloužil k uložení srdce vyříznutého z lidské oběti.

Águila Cuauhxicalli - nádoba na srdce
Águila Cuauhxicalli – nádoba na srdce

Almenas

Zaujalo nás také pět dochovaných kamenných Almenas, což jsou ozdoby, které byly umístěny na okrajích střech domů a chrámech po celém městě. Pravděpodobně představují symboliku vodních božstev a ženskou stránkou vesmíru. Tvar mušle připomíná dělohu, symbol plodnosti a regenerace. Jsou vysoké 2,38 metrů s šířkou jednoho metru. Dost už bylo krvavých rituálů, teď nás čeká jízda metrem, následně taxíkem až k Museo de Frida Kahlo.

Almenas
Almenas

cestopis následující

cestopis předcházející

 

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *