• Menu
  • Menu

Mhainistir Mhór – Irsko 3

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Irsko » Mhainistir Mhór – Irsko 3

Opatství Mellifont

Mhainistir Mhór je irský název pro Mellifont opatství, což v překladu znamená Velké opatství. Společnost byla založena v roce 1142.  Vznik se připisuje Sv. Malachy, arcibiskup Armagh.Jedná se o první cisterciácký klášter který byl postaven v Irsku. Do 1170  se opatství stává vzorem pro další cisterciácké kláštery v Irsku. V té době zde žilo 100 mnichů a 300 laických bratrů. K opatsví mělo vliv také na, Baltinglass, Bective Abbey , Boyle, Monasterenanagh, Newry a Shrule.
Na počátku 13. století začíná vliv Mellifont klesat.  Ze základny cisterciáků v Clairvaux ve Francii jsou vysláni mniši, aby zde řešili vznikající problémy. Irští mniši si nepřáli zasahování do chodu opatství a zablokovali jim vstup. Toto událost se nazývá „Spiknutí Mellifont“ a rozšířila do dalších cisterciáckých opatstvích v Irsku. Mellifont se stal příliš silný. Proto se začalo z nahrazováním opatů, kteří byli zasláni do klášterů v Anglii a ve Francii. Mellifontu se i tak dařilo dařilo a stal se z nejbohatší klášter v Irsku. A to až do doby rušení klášterů za vlády krále Jindřicha VIII, po  jeho rozchodu s katolickou v roce 1539.
Abbey se nachází asi 10 kilometrů na severozápad od Drogheda, nedaleko silnice R168 mezi Drogheda a Collon, kde je dobře značená.

Mellifont Abbey
Mellifont Abbey

Ještě se chci vydat na The Hill of Slane na kopci je klášter. Dodnes jsou zde ruiny mnišského kláštera a 19 metrů vysoká raně gotická věž. Klášter byl mnichy opuštěn roku 1723, starobylý hřbitov s typickými keltskými kříži. Symboly, jež se v keltském světě vyskytovaly již před příchodem a vznikem křesťanství. Výklady o vzniku křížů jsou různé. Jedna z věděckých domněnek tvrdí, že se jednalo o astronomickou pomůcku.

Slane
Slane

Nejznámější příběh o sv. Patrikovi vypráví, jak přes královský zákaz v předvečer slavnosti v Taře zapálil svůj velikonoční oheň na vrchu Slane. Na příkaz krále Laogairea tam vyrazilo třikrát devět bojových vozů; rouhače má stihnout smrt. Obklíčen bojovníky a druidy, kteří na něho temně shlížejí, má ještě sv. Patrik čas zahřmít strašlivou modlitbu, po níž je druid Lochru, nejurputnější protivník křesťanského Boha, vymrštěn do povětří a po hlavě sražen dolů, takže se jeho mozek rozstříkne do všech stran. Když se potom Laogaireovi bojovníci na sv. Patrika vrhnou, způsobí jeho zaklínání naprostý chaos: Nebe jako by se hroutilo na zem, slunce si zastřelo tvář, země se chvěje.

následující výlet Hill of Tara
předcházející výlet Monasterboice

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *