Opatství Mellifont
Mhainistir Mhór je irský název pro Mellifont opatství, což v překladu znamená Velké opatství. Společnost byla založena v roce 1142. Vznik se připisuje Sv. Malachy, arcibiskup Armagh.Jedná se o první cisterciácký klášter který byl postaven v Irsku. Do 1170 se opatství stává vzorem pro další cisterciácké kláštery v Irsku. V té době zde žilo 100 mnichů a 300 laických bratrů. K opatsví mělo vliv také na, Baltinglass, Bective Abbey , Boyle, Monasterenanagh, Newry a Shrule. Na počátku 13. století začíná vliv Mellifont klesat. Ze základny cisterciáků v Clairvaux ve Francii jsou vysláni mniši, aby zde řešili vznikající problémy. Irští mniši si nepřáli zasahování do chodu opatství a zablokovali jim vstup. Toto událost se nazývá „Spiknutí Mellifont“ a rozšířila do dalších cisterciáckých opatstvích v Irsku. Mellifont se stal příliš silný. Proto se začalo z nahrazováním opatů, kteří byli zasláni do klášterů v Anglii a ve Francii. Mellifontu se i tak dařilo dařilo a stal se z nejbohatší klášter v Irsku. A to až do doby rušení klášterů za vlády krále Jindřicha VIII, po jeho rozchodu s katolickou v roce 1539.Abbey se nachází asi 10 kilometrů na severozápad od Drogheda, nedaleko silnice R168 mezi Drogheda a Collon, kde je dobře značená.
Ještě se chci vydat na The Hill of Slane na kopci je klášter. Dodnes jsou zde ruiny mnišského kláštera a 19 metrů vysoká raně gotická věž. Klášter byl mnichy opuštěn roku 1723, starobylý hřbitov s typickými keltskými kříži. Symboly, jež se v keltském světě vyskytovaly již před příchodem a vznikem křesťanství. Výklady o vzniku křížů jsou různé. Jedna z věděckých domněnek tvrdí, že se jednalo o astronomickou pomůcku.
Nejznámější příběh o sv. Patrikovi vypráví, jak přes královský zákaz v předvečer slavnosti v Taře zapálil svůj velikonoční oheň na vrchu Slane. Na příkaz krále Laogairea tam vyrazilo třikrát devět bojových vozů; rouhače má stihnout smrt. Obklíčen bojovníky a druidy, kteří na něho temně shlížejí, má ještě sv. Patrik čas zahřmít strašlivou modlitbu, po níž je druid Lochru, nejurputnější protivník křesťanského Boha, vymrštěn do povětří a po hlavě sražen dolů, takže se jeho mozek rozstříkne do všech stran. Když se potom Laogaireovi bojovníci na sv. Patrika vrhnou, způsobí jeho zaklínání naprostý chaos: Nebe jako by se hroutilo na zem, slunce si zastřelo tvář, země se chvěje.
následující výlet Hill of Tara předcházející výlet Monasterboice
Přidat komentář