Kultovní místo a duše Irska- Hill of Tara
Irsky, Teamhair na Rí (Hill of Tara), považováno za jedno z nejvýznamnějších královských center, má starší i mladší nálezy a především kultovní význam. Díky své historii je tohle místo srdcem i duší celého Irska. Korunovačním pahorkem nejvyšších irských králů. Pochází z před keltských dob a údajně být používán až do 12. století našeho letopočtu. Obřady na tomto kopci zřejmě zaručovaly spirituální spojení s bohy a bohyněmi za dob druidů a čarodějů.
Každá provincie měla vlastního vládnoucího krále a na Taře bylo sídlo toho nejvyššího krále. Dnes už královsky nevypadá, čas a přírodní živly obrousily někdejší valy obou prstenců, a tak si můžu jen představovat, jak místo vypadalo v minulosti. Zachoval se však korunovační kámen, nevysoká kamenná stéla, která podle legendy uměla promluvit, a tak potvrdit správnost královské volby.
Právě odsud vzniká irský trojlístek, když na jeho tvaru vysvětloval svatý Patrik ještě pohanskému králi svatou trojici. Sv. Patrik byl pozván, aby zde šířil křesťanství mezi pohany. Jednou z interpretací jména Tara „Místo naděje.“ Za velmi jasného dne můžeme z vrchu kopce – Tary – vidět polovinu provincií celého Irska.
Dumha na nGial „The mound of the hostages! neboli Mohyla rukojmích je travnatý pahorek s nízkým portálem. Tento chodbový hrob pochází z doby kamenné a sloužil slavnému a nejvyššímu králi Cormacu MacArtovi k věznění zajatců z Connachtu. Vězně už nikdy nepropustil, v mohyle byli odsouzení zavřeni až do smrti.
Druhý kostelík zleva – tedy prostřední foto ze tří horních je Hill of Slane a ne Hill of Tara!
Pavel Bartl
Stejně to platí o poslední fotce
Pavel Bartl
Díky, opraveno 🙂
What is the 8th picture? Looks like an underground tomb of some kind…
Hi, you can find more information in this link https://www.irishmegaliths.org.uk/zTara.htm Nowadays it will be maybe closed for vjsitors or covered behind some rails. It is called Dumha on nGial an it is grass hill with small portal. It is kind of hall tomb from stoneage. It is dedicated to the king of Carnac MacArk. It was used as a prison for people from Connacht. Those who were inprisomed here never leave this prison, they stay there till their death.