• Menu
  • Menu

HILL OF TARA – Irsko 4

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Irsko » HILL OF TARA – Irsko 4

Kultovní místo a duše Irska- Hill of Tara 

Irsky, Teamhair na Rí (Hill of Tara), považováno za jedno z nejvýznamnějších královských center, má starší i mladší nálezy a především kultovní význam.  Díky své historii je tohle místo srdcem i duší celého Irska. Korunovačním pahorkem nejvyšších irských králů. Pochází z před keltských dob a údajně být používán až do 12. století našeho letopočtu. Obřady na tomto kopci zřejmě zaručovaly spirituální spojení s bohy a bohyněmi za dob druidů a čarodějů.
Hill of Tara
Hill of Tara

Každá provincie měla vlastního vládnoucího krále a na Taře bylo sídlo toho nejvyššího krále. Dnes už královsky nevypadá, čas a přírodní živly obrousily někdejší valy obou prstenců, a tak si můžu jen představovat, jak místo vypadalo v minulosti. Zachoval se však korunovační kámen, nevysoká kamenná stéla, která podle legendy uměla promluvit, a tak potvrdit správnost královské volby.
Právě odsud vzniká irský trojlístek, když na jeho tvaru vysvětloval svatý Patrik ještě pohanskému králi svatou trojici. Sv. Patrik byl pozván, aby zde šířil křesťanství mezi pohany. Jednou z interpretací jména Tara „Místo naděje.“ Za velmi jasného dne můžeme z vrchu kopce – Tary – vidět polovinu provincií celého Irska.
Dumha na nGial „The mound of the hostages! neboli Mohyla rukojmích je travnatý pahorek s nízkým portálem. Tento chodbový hrob pochází z doby kamenné a sloužil slavnému a nejvyššímu králi Cormacu MacArtovi k věznění zajatců z Connachtu. Vězně už nikdy nepropustil, v mohyle byli odsouzení zavřeni až do smrti.

 
 následující výlet Brownshill
předcházející výlet MHAINISTIR MHÓR

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


komentářů