• Menu
  • Menu

 Klášter Monasterboice – Irsko 2

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Irsko »  Klášter Monasterboice – Irsko 2

Významné místo spirituality 

Monasterboice (Mainistir Bhuithe) je zajímavé klášterní místo u Drogheda v hrabství Louth. K mohutné zřícenině patří velký hřbitov, dva kostely, jedena z nejvyšších okrouhlých věží v Irsku a dva z nejvyšších a nejlepších vysokých křížů. O Monasterboice se říká, že byl založen na konci 5. století našeho letopočtu sv. Buithem, následovníkem svatého Patrika,. Existují důkazy, že lokalita měla předkřesťanský posvátný význam. Řeka Boyne získává jméno po St. Buithe.  Podle legendy, svatý vystoupil přímo do nebe a to po žebříku hozeného z nebe.

 Klášter svatého Buithe byl významným centrem spirituality a vzdělanosti, dokud cisterciáci nedorazili na nedalekém opatství Mellifont v roce 1142. Kříž u vchodu do areálu je Muiredach kříž. Datuje se do roku 900-923 n.l. a měří 5,5 metrů. Je pojmenován po opatovi, jehož jméno je uvedené v nápisu: „. Modlitba za Muirdacha, pro něž byl  kříž vyroben“

Řezbářské práce nejsou všichni jasně identifikovány, ale na východní straně, zdola nahoru, se zdá, že popisují vyhnání Adama a Evy z ráje, vraždu Ábela, Davida a Goliáše, Mojžíše jak přivádí vodu ze skály, Tři krále s dárky pro Marii a Ježíše. Střed kříže na východní straně zobrazuje Poslední soud, výše, je svatý Pavel v poušti. Tyto zdánlivě nesouvisející scény mohou symbolizovat hřích, soud a smíření.Západní strana Muirdachova kříže se zaměřuje na Nový zákon a líčí, zdola nahoru zatčení  Krista, Nevěřícího Tomáše s nějakou postavou, snad svatého Jana Evangelisty. Na pravém rameni kříže je zobrazení Vzkříšení Páně. Štíhlejší West Cross, který se nachází v blízkosti válcových věží v západním rohu. Je 6,5 metrů vysoký, což je nejvyšší kříž v Irsku. Také pochází z počátku 10. století.Mezi scény na východní straně je David jak zabíjí lva a medvěda, oběť Izáka, David s Goliášem a David klečící před Samuele. Jednodušší Severní kříž, byl pravděpodobně zničen Oliverem Cromwellem. Má jen málo rytin.

Monasterboice klášter
Monasterboice klášter

Monasterboice je okrouhlá věž 30 metrů vysoká. Stejně jako u jiných kulatých věží v Irsku, bylo  využito jako zvonice, strážní věž, a úkryt pro mnichy a cennosti v době Vikingských útoků. Interiér  vyhořel v roce 1097 a zároveň bylo zničeno mnoho cenných rukopisů a dalších pokladů. Věž je v současné době uzavřena.

následující výlet opatství Mellifont

předcházející výlet

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *