• Menu
  • Menu

Mtskheta- Jvari, Svetitskhoveli UNESCO

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Gruzie » Mtskheta- Jvari, Svetitskhoveli UNESCO

Klášter Jvari

Jen několik kilometrů severně od hlavního města Gruzie, Tbilisi, se nachází město Mtskheta – kdysi kulturní a náboženské centrum země, které dnes navštíví snad každý turista jedoucí do Gruzie. Dostat se sem nebude problém. Z Tbilisi sem jezdí každých pár minut nějaký veřejný autobus, který vám zastaví, kde budete chtít. Horší je to s návštěvou klášterů, které jsou rozesety po okolních kopcích. K tomu budete potřebovat buď automobil, stopovat, nebo se na místo dostat „po svých“.

I přesto, že je dnes Mtskheta jen jedním z dalších hezkých gruzínských měst, ve středověku se mohlo pyšnit statusem hlavního města Gruzie a jako takové bylo i místem čilého stavebního ruchu. Na jeho zašlou slávu odkazují hlavně klášterní a kostelní budovy, které zde přečkaly až do dnešních dní. Památky pod ochranou UNESCO tu najdete jak ve městě, tak rozesety po kopcích v jeho okolí.

Mezi nejdůležitější památky patří klášter Jvari (v překladu Svatý kříž), který se nachází na pahorku nad soutokem řek Aragvi a Mtkvari. Klášter je pro mnoho Gruzínců symbolem jejich náboženství, ale nejen pro ně je toto místo důležité. O významu nás totiž informovali i dva mladí Rusové, kteří zařadili Jvari do kategorie „musíte vidět“. Právě tady totiž byla údajně napsána nějaká národní ruská báseň. Kdo ví, každopádně Jvari byl vystaven už v 5. – 6. století a díky své zachovalosti a významnosti byl zařazen do seznamu UNESCO.

Svetitskhoveli
Svetitskhoveli

Další, snad ještě významnější stavbou, je katedrála Svetitskhoveli, která byla vystavěna v 11. století na místě původního Zoastrianského chrámu. Katedrála Svetitskhoveli (v překladu „Sloup života“) se nachází v samotném historickém srdci města. Byla vystavěna jako symbol konverze gruzínského státu na křesťanskou víru. Což se stalo již v roce 337 našeho letopočtu! Její významnost dokládá i fakt, že po řadu let sloužila jako místo posledního odpočinku pro mnoho gruzínských vládců a významných osob.

Dnes je katedrála největší dochovanou středověkou stavbou v Gruzii. Její vznešené vnitřní zdi jsou tvořeny překrásnými a často i neobyčejnými freskami. Exteriér je tvořen tradičními výtvarnými prvky, které můžeme pozorovat na téměř všech sakrálních stavbách v zakarpatské oblasti. Budova samotná je obklopena vysokou hradební zdí. Ta umožňuje na noc celý komplex zavřít.

Návštěva Mtskhety by neměla chybět v itineráři všech, kteří se zajímají o historii, kulturu a výtvarné umění jako takové. Na návštěvu si vyhraďte celý den, jen přejezdy mezi jednotlivými budovami vám zaberou více času, než se může zdát.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *