• Menu
  • Menu

Klášter David Gareji

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Gruzie » Klášter David Gareji

Klášter  na hranici Gruzie s Ázerbájdžánem

Zbýval nám poslední den v Gruzii. „Co podniknout?“ přemýšleli jsme. V našem hledáčku se objevilo místo známé jako Vardzia. Jedná se o komplex skalního kláštera, který se skládá z přibližně 250 jeskyní. Představte si dobu mezi 12. a 13. století, konkrétně léta 1184 – 1213. V té době vládla Gruzii královna Tamar, která se rozhodla založit místní klášterní komplex. K jeho vybudování, stejně tak k tvorbě obrazů a celých budov sloužily zdejší přírodní jeskyně.

Fascinující komplex, který se nachází v jihozápadní části země, byl bohužel na jednodenní návštěvu příliš daleko od Tbilisi, a tak jsme si zvolili alternativní plán- návštěvu skalního kláštera David Gareji. V Tbilisi jsme se poptali na autobus: „Tam žádný autobus nejezdí, musíte taxíkem,“ odpověděl nám otravný taxikář, kterého jsme se pak ještě hodnou chvíli nemohli zbavit. Nakonec jsme podnikli cestu na jiné nádraží, kde nám místní řidiči autobusů odpověděli to samé. Nenechali jsme se ale odradit a našli alespoň maršutku, která jela do města Sagarejo. „Jenže jak dál?,“ pomysleli jsme si, když jsme vystoupili uprostřed divného malého městečka z autobusu. Jak jinak, okamžitě tu byl zástup taxikářů, kteří nás chtěli do kláštera odvézt. Podruhé jsme se dnes nedali a začali stopovat. Jenže jak chcete stopovat, když vaším směrem nikdo nejede?

Klášter David Gareji
Klášter David Gareji

Konečně nám jedno auto zastavilo a tak jsme naskočili do malého autobusu s nápisem „David Gareji tours“. Vůbec jsme nechápali. „Vždyť nám všichni říkali, že sem nic nejezdí,“ začali jsme se bavit s ostatními turisty a zjistili, že se jedná o autobus soukromé společnosti. 50km dlouhou cestu jsme jeli déle než hodinu. Příroda se mezi tím značně proměnila. Projížděli jsme teď polopouštní krajinou a naproti nám nepotkali jediné auto. Brzy nám začalo docházet, že naše snaha o stopování by byla nejspíš velmi marná.

Konečně jsme dorazili na malé parkoviště, které se tu objevilo z ničeho nic. S řidičem jsme se dohodli, že se připojíme ke skupině a využijeme jeho služby i cestou zpět. Neměl nic proti, aby ne, dali jsme mu za cestu 10 lari.

Klášterní komplex David Gareji

Klášterní komplex David Gareji se nachází na samotné hranici Gruzie s Ázerbájdžánem. Byl vystavěn už v 6. století a v době největší slávy byl domovem pro více než 10 000 mnichů! Po sovětské éře, během které komplex upadl dlouhá léta v zapomnění, přišla etapa, kdy se místo opět stalo domovem mnichů. Jako klášter místo funguje i dnes, a tak jsou jeho některé části pro turisty uzavřeny.

Klášter David Gareji
Klášter David Gareji

Návštěva kláštera vám nezabere víc, než dvacet minut. Asi si dokážete tedy představit, že po jeho projití jsme byli tak trochu zklamáni. Přeci jen bylo pro nás poměrně složité se na místo dostat a dvacetiminutová návštěva nám po všech peripetiích nepřišla uspokojivou. Naštěstí nám turisté pověděli o druhé části tohoto komplexu, která se nachází na hoře na útesu nad klášterem.

Hranice s Ázerbájdžánem

Zdejší okružní cesta vede po úzké pěšince směrem vzhůru k hranicím s Ázerbájdžánem, na kterých hlídkují pohraničníci. Ti samozřejmě chápou, že se chcete pouze podívat na jeskyně, které se tady dochovaly včetně vnitřních maleb, takže vám nebudou dělat problémy. Až půjdete po cestě, opatrně našlapujte. Na pěšině se často vyhřívají ještěrky a hadi. Nechybí ani jedovaté druhy zmije. Široko daleko není žádný zdroj vody, ani žádné občerstvení, takže nezapomeňte na svačinku. Po několikahodinovém výletu pomůže.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *