• Menu
  • Menu

Muzeum obrany pobřeží – Helská kosa

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Polsko » Muzeum obrany pobřeží – Helská kosa

Muzeum Obrony Wybrzeża

Muzeum obrany pobřeží /Muzeum Obrony Wybrzeża /v Helu bylo vybudováno sdružením „Přátelé Helu“ a je umístěno ve dvou objektech bývalé baterie Schleswig-Holstein: v dělostřeleckém postavení B2 a ve věží pro řízení palby. Muzeum bylo zpřístupněno 1. května 2006 a jeho cílem je seznámit návštěvníky s vojenskou historií Helu a historií polského vojenského námořnictva. Časté výstavy ukazují hrdinství obrany Helu v září 1939 a také rozvoj polského vojenského námořnictva v průběhu dějin. Zejména je ukázán vývoj výzbroje a vybavení polského vojenského námořnictva v průběhu posledních 50 let.

       Muzeum Obrony Wybrzeża Hel
Muzeum Obrony Wybrzeża Hel

Kmdr. Zbigniew Przybyszewski

Patronem muzea je kmdr. Zbigniew Przybyszewski, velitel pobřežní baterie H. Laskowskiego. Hrdina 32. denní obrany Helu. Po kapitulaci padl do zajetí a zbytek války strávil v zajateckých táborech. Do vlasti se vrátil až po osvobození a hned se zapojil do vytváření polského vojenského námořnictva. Stal se velitelem jednotky rychlých protiponorkových člunů (dywizjonu scigaczy) a následně velitelem 31. dywizjonu pobřežního dělostřelectva v Redlowie. V r. 1947 byl povýšen do hodnosti „komandor porucznik“ a v r. 1949 byl jmenován vedoucím služby dělostřelectva na Velitelství vojenského námořnictva. V roce 1952 byl nespravedlivě obviněn a v procesu „sedmi komandorů“ odsouzen a popraven. V r. 1956 byl rehabilitován.

       Muzeum Obrony Wybrzeża Hel
Muzeum Obrony Wybrzeża Hel

Vojenský význam poloostrova Hel

Po obsazení Helu si Němci brzy uvědomili vojenský význam helského poloostrova. Přestože měli velkou převahu v loďstvu a letectvu, trvalo jim 32 dní než jej dobyli. Proto již koncem roku 1939 zahájili výstavbu stanovišť pro baterii pobřežního dělestřelectva, umístěnou 1,5 km na západ od městečka Hel. Tato baterie byla pojmenována stejně jako nechvalně známá německá bitevní loď ,,Schleswig-Holstein“. Do roku 1941 byla postavena tři stanoviště pro děla ráže 406 mm, věž pro řízení palby a dva muniční sklady. Baterie mohla střílet granáty o hmotnosti 1030 kg na vzdálenost až 56 km. Na konci roku 1941, po zhoršení situace na východní frontě se Němci rozhodli baterii na Helu zrušit. Děla byla demontována, převezena do Francie a umístěna v nově vybudovaných postaveních v Sangatte poblíž Blanc Nez. Odtud pak již jako ,,Baterie Lindemann“ v listopadu 1942 zahájila ostřelování Velké Británie.

       Muzeum Obrony Wybrzeża Hel
Muzeum Obrony Wybrzeża Hel

Na Helu se nachází i další objekty. Těžké i lehké sruby a dělostřelecká postavení. Vstup do muzea je zpoplatněn. Do muzea je možné vzít psa. Více o otvírací době a vstupném : zde

mapa
mapa

ul.Helska 16

84-150 Hel

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *