• Menu
  • Menu

Kandawgyi Lake MT 4

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Myanmar /Barma/ » Kandawgyi Lake MT 4

Jezero zamilovaných.

S tím myanmarským pivem jsme to teda trochu přepískli. Je 5. hodin ráno, hlava nám třeští a tak rychle do sebe lupneme prášek na bolest a ještě rychle uléháme. Ranní focení v přístavu se tedy bohužel nekoná. Z postelí se vyhrabeme až po 9. hodin a jsme rádi, že jsme vůbec stihli snídani. Bereme taxíka  a jedeme do cestovky vyzvednout letenky do  města Sittwe.

Poté odjíždíme k jezeru se zlatou lodí. Platíme vstup. Jezero není žádný zázrak, to naše jihočeské rybníky, myslím si, jsou krásnější. Procházka, kolem jezera je  ale příjemná. Lidí tu je poskrovnu, jenom několik zamilovaných párů, které potkáváme, ať už na cestě nebo ležící někde pod palmami.

Kandawgyi Lake

Jezero Kandawgyi 

Velké královské jezero najdete východně od pagody Swedagon. Toto umělé jezero bylo vybudováno během nadvlády Britů. Obvod jezera je asi 8 km a je hluboké 50 – 115 cm. Kolem jezera je 45 ha park / Kandawgyi Nature Park/ a je zde také ZOO, kde najdete i akvárium a atrakce pro pobavení,  o rozloze 28 ha.

Na východní straně jezera je  známá loď Karaweik, která je betonovou replikou barmské královské lodi, postavená v roce 1972.  Příď lodi má tvar ptáka Karaweik  z barmské mytologie. V zobáku se houpe zlatý míč a v horní části ocasu je zobrazen duch Nat.  Královská loď byla používána barmskými králi, kteří s ní cestovali po celém království. Kolem jezera je několik vyhlídek , odkud je krásný pohled na pagodu Shwedagon.

loď Karaweik

Model lodi je možné vidět také na Phaung Daw U pagoda na jezeře Inle Lake, kdy každoročně, v době konání festivalu Phaung Daw U Karaweik Barge, je loď tažena přes velké jezero. Do lodi nám přes den nebylo umožněno vstoupit, protože bylo zavřeno. Uvnitř najdete konferenční místnosti, výstava barmského umění, restaurace a divadlo. Při pojídání barmských, čínských a dalších jídel můžete sledovat tradiční barmské tance, loutkové divadlo či sloní tanec. Při vystoupeních můžete pak obdivovat tanečníky v tradičních barmských kostýmech.

vstup na loď Karaweik

Park a jezero Kandawgyi je otevřen denně  od 10 hodin. Pokud chcete navštívit divadlo, pak vystoupení začínají kolem 18.30 hodin. V roce 2010, u příležitosti oslav Nového lunárního roku, došlo u jezera ke třem explozím, které si vyžádali nejméně 6 životů a na 75 zraněných.

 loď Karaweik
loď Karaweik

Tom Yum

Je dost vedro a tak usedáme v jedné z příjemných  restauraci na břehu jezera, kde si dáváme pivo a čaj a úžasnou polévku Tom Yum Kung. Je tu opravdu příjemně , ani se nám nechce pokračovat, ale musíme ještě do obchodního centra koupit pár drobností na další cestu.

polévka Tom Yum Kung

Objevujeme pro Honzu sukni, kterou barmští muži nosí. Je mu trochu těsná, barmské ženy se smíchy za břicho popadají a já když vidím jak to na něho natahují, smíchy pláču. Muž , který stojí opodál je „násilím“ ženami  zavlečen do obchodu, a ukazuje Honzovi, jak se sukně používá a jak ji správně uvázat. Velikost mu nakonec na počkání upraví a  přešijí, Honza si nese parádu vítězoslavně na hotel.

Chceme si ještě zprovoznit telefony, naši operátoři v Barmě nefungují a tak zkoušíme se dopídit, kolik stojí barmský operátor. Při ceně 125 USD za SIM- kartu pro jednoho, telefonování po Barmě  odmítáme a tak se budeme měsíc muset bez této vymoženosti obejít.

Před obchoďákem ještě zkoušíme vyměnit barmské kyáty. První bankomat s námi nemluví, ale ten další, který tu stojí, nám konečně vydává na kartu žádanou hotovost. Všechny bankomaty jsou ostře střežené ochrankou a tak vše probíhá v pohodě.

Pak už mizíme do hotelu MGM a na chvíli zastavujeme v baru , který je hned vedle a kde jsme trávili včerejší večer. Ráno odjíždíme a tak brzy na kutě!

cestopis následující den

cestopis předcházející den

Jana Schlitzová
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *