Na Krakonošově louce
Máme štěstí, louky na Slunečné stráni jsou v plném květu a stihly jsme ještě včas než budou pokoseny. Na vyhlášenou přírodní památku v Krkonoších jsme se chystaly dlouho a letos to konečně vyšlo. Kvůli horkému počasí bylo na cestě jen málo turistů a o to víc jsme si to užily. Louky s výhledem na panoramata Krkonoš, s výhledem na Sněžku a Černou horu, prostě pecka!
V Krkonoších jsou na jaře nádherně rozkvetlé louky. A roste na nich i spousta vzácných druhů rostlin. Jedna z nejkrásnějších se jmenuje Slunečná stráň. Jde o jedinečný rozsáhlý komplex slatinných a rašelinných luk s mnoha druhy ohrožených rostlin. Jsem holka z Krkonoš a pamatuji si, že za mého dětství nebyly takové louky zas takovou vzácností. Dědeček a všichni horalové pravidelně kosili všechny louky kolem chalupy a louky se zvonečky, rdesny, kopretinami byly naprostou samozřejmostí. Trhaly jsme často babičce do vázy kytice lučních květin nebo trhaly šťavnatou trávu naší koze. Arnika byla ceněna jako všelék a vždy ve spíži byla naložena v kořalce. Používali jsme ji na všechny bolístky, řezné rány i na bolest žaludku. Arniku mám stále připravenou, není sice z Krkonoš, ale ze Zakarpatské Rusi.
Slunečná stráň
Slunečná stráň s komplexem slatinných a rašelinných luk se nachází 1 km od Svobody nad Úpou ve východní části Krkonoš. Jde o jedinečný rozsáhlý komplex slatinných a rašelinných luk s mimořádnou směsicí mnohdy ohrožených druhů rostlin. Najdete zde například ohrožené druhy a vzácné byliny: hořeček ladní pobaltský, prstnatec májový, pětiprstka žežulník, vemeník dvoulistý, bledule jarní, prha arnika, prstnatec bezový, kruštík bahenní, mečík střechovitý, upolín nejvyšší a další.
Louky o rozloze 14 ha se nacházejí na okraji Krkonošského NP, v nadmořské výšce 600 metrů jsou od roku 1995 vyhlášeny jako přírodní památka.
Přidat komentář