• Menu
  • Menu

Na Slunečné stráni u Svobody nad Úpou

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Královéhradecký kraj » Na Slunečné stráni u Svobody nad Úpou

Na Krakonošově louce

Máme štěstí, louky na Slunečné stráni jsou v plném květu a stihly jsme ještě včas než budou pokoseny. Na vyhlášenou přírodní památku v Krkonoších  jsme se chystaly dlouho a letos to konečně vyšlo. Kvůli horkému počasí bylo na cestě jen málo turistů a o to víc jsme si to užily. Louky s výhledem na panoramata Krkonoš, s výhledem na Sněžku a Černou horu, prostě pecka!

Slunečná stráň

V Krkonoších jsou na jaře nádherně rozkvetlé louky. A roste na nich i spousta vzácných druhů rostlin. Jedna z nejkrásnějších se jmenuje Slunečná stráň.  Jde o jedinečný rozsáhlý komplex slatinných a rašelinných luk s mnoha druhy ohrožených rostlin. Jsem holka z Krkonoš a pamatuji si, že za mého dětství nebyly takové louky zas takovou vzácností. Dědeček a všichni horalové  pravidelně kosili všechny louky kolem chalupy a louky se zvonečky, rdesny, kopretinami byly naprostou samozřejmostí. Trhaly jsme často babičce do vázy kytice lučních květin nebo trhaly šťavnatou trávu naší koze. Arnika byla ceněna  jako všelék a vždy ve spíži byla naložena v kořalce. Používali jsme ji na všechny bolístky, řezné rány i na bolest žaludku. Arniku mám stále připravenou, není sice z Krkonoš, ale ze Zakarpatské Rusi.

Slunečná stráň

Slunečná stráň

Slunečná stráň s komplexem slatinných a rašelinných luk  se nachází 1 km od Svobody nad Úpou ve východní části Krkonoš. Jde o jedinečný rozsáhlý komplex slatinných a rašelinných luk s mimořádnou směsicí mnohdy ohrožených druhů rostlin. Najdete zde například ohrožené druhy a vzácné byliny: hořeček ladní pobaltský,  prstnatec májový, pětiprstka žežulník, vemeník dvoulistý, bledule jarní, prha arnika,  prstnatec bezový,  kruštík bahenní,  mečík střechovitý,  upolín nejvyšší a další.

Slunečná stráň

Louky o rozloze 14 ha se nacházejí na okraji  Krkonošského NP,  v nadmořské výšce 600 metrů jsou od roku 1995 vyhlášeny jako přírodní památka.

Slunečná stráň
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *