• Menu
  • Menu

Naarden – J.A.Komenský

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Holandsko » Naarden – J.A.Komenský

S hurikánem v zádech 

Je  28. října 2013 . Vítr, o síle hurikánu,  bičuje  nejenom Holandsko, ale Británii i Francii, dnes je také svátek – vyhlášení samostatného Československého státu. Zprávy o hurikánu  nevěstí nic dobrého a my jsme právě na okružním zájezdu po zemích Belgie, Holandsko a Německo. Vítr nás cestou rychle dohání a výlet nabírá na dramatičnosti.

Jsme v Naardenu.

Naarden
Naarden

Jan Amos Komenský v Naardenu

Zde, roku 1670, našel azyl  Jan Amos Komenský ( 1592 – 1670)  a žil tady posledních 14 let svého života.  Učitel národů,  filozof, učenec, také poslední biskup Jednoty bratrské, sem přijel z Amsterodamu. Po smrti byl pochován v kapli Valonského kostela . Kostelík byl postaven v druhé polovině 15. století. Na hrob J. A. Komenského se brzy  zapomnělo. Pátraní už roku 1879 zahájili čeští učitelé a starý  notář J.Ph. de Roeper  zjistil, že Komenský byl pohřben ve Valonském kostelíku , v hrobě č. 8. Kostelík byl za tu dobu několikrát přestavován a sloužil například jako sirotčinec, vojenská věznice,  krejčovská dílna , byl zde i tábor pro francouzské uprchlíky….

Ostatky  J. A. Komenského byly objeveny roku 1929.

Vivat Comenius

Na základě spolupráce Československého státu a Nizozemí byla kaple opravena. Muzeum , se stálou expozicí „ Vivat Comenius“ zde pak vzniklo roku 1992 a nachází se v bývalém klášteře pevnosti v Naardenu. Zde jsou uložena Komenského díla a literatura o něm a muzeum je zaměřené na vzdělávání  studentů v Komenského duchu.

Muzeum jsme nenavštívili, protože pondělí byl zavírací den.

J.A.Komenský
J.A.Komenský / socha před Valonským kostelem/

 Muzeum J. A. Komenského  : Klososterstraat 33, Naarden

Otevřeno : Út – Ne 12- 17 hodin

Vstupné 5 EUR , studenti 4EUR, děti do 12 let – zdarma, extra návštěva 15 EUR a s výkladem 25 EUR

Muzeum mohou  navštívit i vozíčkáři.

klíště

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


komentář