Lucký kříž
Na dřevěný kříž, kde stával Lucký či Bílý kříž (dřevěný kříž nechal postavit Okrašlovací spolek), narazíte cestou na rozhlednu Pepř. Z Jílového je to sem necelé 3 km. Prostoru pro turstické zajímavosti je kolem Jílového, včetně města samotného, hodně. Za zmínku stojí např. Žampašský viadukt, rozhledna Pepř, muzeum v Jílovém, zlatonosné doly a další.

Lucký kříž
Na stanovišti, při cestě z Jílového do Luk byl Lucký kříž a důl Kuřátko. Toto stanoviště je blízko morfologického daného rozhraní mezi části Šlojíře a Toboly, která byla ve středověku odvodňována jednak z úseku tzv. Rotlevsko – Mikulášských dolů. Vzájemně propojené dobývky byly také odvodňovány štolami Jílovského potoka. Hlavní těžební práce zde dosáhly na počátky 15. století hloubky 150 – 200 m.
Odtud je severovýchodně nápadný pruh úhorů, křovin a remízků až k mýtu nazvaném „Na Kocandě“. Zde mezi Jílovým a Radlíkem byl důl Mikuláš (haldě dolu se říkalo „Na červené“). U Jílového byly dále doly „Na žluté“, „Zlatý medvěd“ a další smerem k Jílovskému potoku do místa zvaném „ V Egyptě“.

Doly Šlojířského pásma
Šlojířské zlatonosné pásmo se táhne od řeky Sázavy u Luk po Medníkem až k Radlíku. Na složitém systému Šlojířských žil bylo ve středověku několik desítek dolů v několika skupinách. Za potokem byl důl Chvojínský, potom následoval straý důl (nebo pouze štola). Šlojíř, skupina dolů Rotlevských a největší důl této lokality, Zlatý orel (jižně od provozovny Pluto).
Podle seznamu dolů na Šlojíři z r. 1689 byly jižně od Zlatého orla další doly. Důl „ Na štědré boží růži či ruce „ a důl „Zlatý kozel“. Jemu pravděpodobně odpovídá halda v poli asi 100 m severně odtud. Uváděny jsou ještě další doly (Na sv. Janu hospodáři, Na routovém věci, Na zlatém volu a další).

Naučná stezka „Jílovské zlaté doly“
Naučná stezka „Jílovské zlaté doly“ byla zřízena jako doplňek stálé expozice v roce 1988 a je stále doplňována a vylepšována. Je vedena většinou po polních cestách a je přístupná po celý rok. Má dvě trasy, z toho jednu okružní“: Jílové – Horní Studené – Jílové a jednosměrnou větev naučné stezky: Jílové – Horní Studené – Dolní Studené – Kamenný Přívoz. Každá měří 4,5 km. Obě začínají u kostela sv. Vojtěcha na Masarykově náměstí asi 40m od vchodu do muzea. Jednosměrná větev končí v Kamenném Přívoze. Na jednotlivých stanovištích jsou panely s podrobnými informacemi. V současné době se připravuje úprava a částečná změna trasy naučné stezky tak, aby vedla ke všem zpřístupněným zlatým štolám.
.
Přidat komentář