• Menu
  • Menu

Nepál 10 duben 2023 – Gokyo Ri

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Nepál » Nepál 10 duben 2023 – Gokyo Ri

Relax v Gokyu a Honza na Gokyo Ri

Ráno se probouzím a je mi trochu lépe, dokonce mám chuť na snídani. Raději si dávám ovesnou kaši, nic lepšího asi nepozřu. Honza už je dávno pryč, na cestě na 5tisícový vrchol a já pomalu sousto po soustu soukám do sebe snídani a koukám z okna na jezero. Normálně v těchto dnech mají nosiči volno a můžou odpočívat, ale kluci naši nás v tom přeci nenechají a rádi budou dělat Honzovi společnost. Většina trekařů je pryč, všichni vyrazili na vrchol nebo pryč. Hned za domem přistává jeden vrtulník za druhým. Je vidět, že jsme se opravdu posunuli do turističtější oblasti, ale je to pochopitelný, je to tu nádherný.

Gokyo z cesty na Gokio Ri

Jezero Gokyo

Gokyo Cho  je jedním z nejhezčích a nejposvátnějších jezer s tyrkysově modrou hladinou .Vede sem několik cest, můžete přijít tou samou co my, další varianta ta nejoblíbenější je z Namche Bazaar přes Machermo a nebo pokud jdete 3 sedla z druhé strany, což je běžnější, tak ještě přes Kongma La. Odsud se dá jít na pěkné jednodenní výlety, jak na Gokyo Ri kam vyrazili kluci, nebo k dalším jezerům Gokya. Celé údolí Gokyo má celkem šest velkých jezer a nesčetně malých. Jedná se o největší soustavu jezer v této nadmořské výšce. Kombinace tyrkysové vody a zasněžených kopců je neuvěřitelně krásná. Bohužel toto výletování se mě tentokrát netýká, je třeba nabrat síly na zbytek treku, přeci jen nás toho čeká ještě hodně a ten včerejšek mi dal hodně zabrat.

Dawa navrhuje se jít projít jen pár metrů kolem Gokya na začátek ledovcové morény, která se táhne mnoho kilometrů a zítra nás čeká její překročení.

Dawa a ledovcová moréna

Gokyo Ri

Po pár hodinách se vrací kluci celí vysmátí jak si výlet pěkně užili a celou cestou blbli tancovali a učili se vzájemně oblíbené písničky. Tato sranda nám vydržela celej trek a popravdě některá slova neumím dodnes 😀 Honzovi taky začíná být trochu nevolno, dneska to dost přepísknul. Základní pravidlo jdi jak nejpomaleji je to vůbec možné porušil tak, že za klukama nepálskýma skoro vyběhnul.

vrchol Gokyp Ri

Tato chyba se začíná projevovat a už i on ztrácí chuť k jídlu. Uklidňuju ho, že zítra nemáme náročná den, jen přelezeme morénu a jsme v další lodgi, na odpočinek máme spoustu času. Vypráví mi, jaký byl z vrcholku Gokyo Ri nádherný výhled na jezera a na okolní osmitisícovky  Mt. Everest, Cho Oju, Lhotse a Makalu.   Gokyo Ri je  5 357 m vysoký vrchol v oblasti Khumbu. Nachází se na západní straně ledovce Ngozumpa, který je největším ledovcem v Nepálu a je považován za největší v celých Himalájích

výstup na Gokyo Ri

Večer už mi je celkem dobře a tak vytahujeme karty a kluci mě učí místní gamblerskou hru, vytahujeme drobné rupky a hrajeme o ně. Nevím, jak je to možný, ale skoro vždycky vyhraju, až je mi to trapný, že kluky vždycky o všechno oberu, když sami mají málo. Je vidět, že si ale hru užívají a celkově nás tahle sranda dost sbližuje. Dostávám tradiční nepálskou přezdívku Didi, vlastně sestra. Konečně mám svojí nepálskou rodinu. Večer se všude okolo nás objevují dorty a jelikož jich pár nedojedených zbylo, guidi z jiných skupin se s námi dělí, dnes se totiž slaví Nepálský Nový rok!

foto Jan Vrzal

Nepál 1 začátek cestopisu

 

pohled z okna v Namasté lodge Gokyo
Andy

Ve 12. letech mě rodiče poslali samotnou do Kanady a USA. Poznamenalo mě to a tak jsem asi cestovatel. Hodně jsem od té doby viděla a poznala a hodně ještě poznat chci.Tak uvidíme !

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *