• Menu
  • Menu

Nižbor

Jízda historickým osobním vlakem, návštěva barokního zámku, posezení v netradiční nádražní restauraci, procházka podél řeky Berounky. To vše lze zažít během soboty, neděle nebo svátku, pokud se vydáte  na cestu Rakovnickým rychlíkem. Vypravuje ho společnost KŽC z Prahy hlavního nádraží do Rakovníka Staví v Berouně, Nižboru, Zbečně a na Křivoklátě. Odjíždí vždy v uvedených dnech po 9. hodině.

Rakovnický rychlík

Zámek Nižbor

Obec Nižbor najdeme asi sedm kilometrů severozápadně od Berouna. Údolní městečko, ležící při březích řeky Berounky, obklopují lesy Křivoklátské vrchoviny. Nespornou dominantou Nižboru je místní zámek, kde je již několik let zřízeno Informační centrum keltské kultury. Ve stálé expozici máme možnost poznat podrobnosti o životě Keltů v našich oppidech, z nichž Stradonice, Závist u Zbraslavi a Hrazany se nacházejí blízko sebe a relativně i blízko nižborského zámku. Z Nižboru vede do sousedních Stradonic Naučná stezka keltského opidda Stradonice.

Zámek Nižbor

Sklárna

Když se vracíme od zámku přes Novohuťský most zpátky k nádraží, nelze si nevšimnout rozsáhlého komplexu Sklárny Rückl. Tady se vyrábí prvotřídní broušený křišťál již od roku 1846. Zajímavostí je, že zde vznikají například sošky filmových cen Český lev. Po domluvě se dá ve zdejší sklárně domluvit i exkurse s průvodcem.

Sklárna Nižbor
01893 Zastávka Nižbor

Naše kroky ovšem vedou k Zastávce Nižbor. Jedná se o nádražní výletní restauraci. Ještě před pár lety tu býval dřevěný sklad. Po mnoha peripetiích se rozhodl herec Tomáš Hanák soubor staveb zachránit a přeměnit v restaurační zařízení i s možností ubytování. Dá tady posedět ve vagonových kupé v lokále pod střechou nebo na zahrádce na bývalých nákladových rampách. V sezóně a především o víkendech tu je docela dost plno, takže je vhodné si oběd či občerstvení naplánovat a místo předem rezervovat.

Zastávka Nižbor

Pro nejvýhodnější způsob dopravy do Nižboru je ideální využít jízdenku PID do čtvrtého pásma. Nejpohodlněji přes mobilní aplikaci Lítačka. Papírový jízdní doklad totiž mezi Berounem a Rakovníkem nelze označit ani na nádraží, ani ve vlaku. Pak je nutné zaplatit plnou cenu, dle tarifu dopravce.

 
Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *