• Menu
  • Menu

Oplatil – koupání v písáku

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Pardubický kraj » Oplatil – koupání v písáku

Pískovna Oplatil 

Jezero nejdete na trase Staré Ždánice – Lázně Bohdaneč. Příjemná voda na koupání, u jezera na několika místech stojí stany, jsou tu rybáři. U jezera  jsou z velké části nudisté.  Na „hlavní“ pláži je občerstvení U Žabáka. Tady u stánku je jezero předělené  částečně hrází, po které se dá jít. Padající listí  z náletových stromů nepřispívá ke kvalitě vody, soukromá firma Marina kemp Stéblová, která by zde ráda zřídila jachtařský klub a malý kemp i hřiště včetně zázemí, kde budou toalety, nechala  tyto nálety zlikvidovat.  Budoucnost ukáže zda vznikne jedna vodní plocha a jestli zmizí stávající hráz, která obě plochy odděluje. Kolem jezera je množství malých plážiček. Kolem jezera jsou vzrostlé stromy a vede tady cesta, po které  jezdí cyklisté. Plocha jezera 0,6 km2. Parkoviště  je hned u silnice St. Ždánice-Láz. Bohdaneč, cca. 50 m od pláže. Jinak lidé parkují na různých místech. Východní část písáků je vyhrazena jako zdroj pitné vody, tady je koupání zakázáno.

Pískovna Oplatil
Pískovna Oplatil

Historie 

 Oplatil. V době výstavby rybniční soustavy vznikl rybník na místě lesního porostu s názvem Oplatil. Později byl rybník vysušen a vzniklá plocha  byla zalesněna, aby pak v minulém století byla opět odlesněna a došlo zde k vytěženi mocné vrstvy písku. Nyní se zdá, ze vodní plocha bude mít trvalejší dobu trvání, ale známe-li místní historii, můžeme se mýlit. Cestou můžete pozorovat jak je nejbližší okolí bývalého rybníka ovlivňováno lidskou činností – stavba silnice na hrázi, využíváni vodní plochy k rekreaci, rybolovu, odběru pitné vody a lesní hospodářství.

KOUPÁNÍ NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ !

Pískovna Oplatil
Pískovna Oplatil

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *