• Menu
  • Menu
Ring of Bodgar

Orkneje

Nezávislé souostroví Orknejí se nachází jen několik málo kilometrů severně od skotské pevniny. Jedná se přibližně o 70 ostrůvků, které obývají hrdí Orknejci (=Orcadians). Ostrovy jsou poměrně málo obydlené, takže pokud na místních silničkách chcete zkusit stopovat, mohlo by se vám stát, že první auto, které potkáte, tudy projede až za několik dní. I tak mají místní obyvatelé těchto ostrůvků svou vlastní vlajku, která se příliš neliší od té norské. Není se čemu divit. V daleké minulosti byly ostrovy spojeny se Skandinávií, jejíž vliv je zde patrný jak v architektonickém slohu, tak v místní řeči, která spíše připomíná jazyk seveřanů než skotštinu.

Kirkwall
Kirkwall

Na Orkneje připlouvá pravidelný trajekt ze skotského městečka Scrabster nebo z osady John´O Groats, popřípadě si sem můžete zaletět z města Aberdeen. Jarní a letní dny vybízejí k návštěvě mnoho turistů. Kromě dlouhého denního světla ostrovy lákají na oslňující písečné pláže, útesy přímo přeplněné hnízdícími mořskými ptáky, louky s rozkvetlými květinami a magická místa s památkami z doby kamenné. Rozhodně zde ale nehledejte lesy. Ty na ostrovech kvůli podzimním a zimním vichřicím nevydrží ani jeden rok. Stromy zde rostou pouze ve městě, ukryty mezi budovami.

Pevninou místní národ označuje svůj největší ostrov, kterým je Mainland (pozn. v překladu Pevnina). Největší z jižních ostrovů je pak South Ronaldsay (Jižní Ronaldsay) a druhým největším je ostrov Hoy, který nabízí pohledy na nejvyšší pobřežní útesy a velmi různorodou krajinu.

Pokud máte na výlet na Orkneje vyhrazený pouze jeden jediný den, doporučuji si koupit jednodenní výlet tzv. Maxi Day Tour. Název je to sice strašný, ale během celodenní projížďky po ostrovech uvidíte téměř všechno z orknejských zajímavostí.

Ring of Bodgar
Ring of Bodgar

Trajekt vyjíždí každý den v 9:00 z John´O Groats a plavba trvá 40 minut. Na Orknejích si vás vyzvedne místní průvodce, který vám během jízdy autobusem poví všechno o ostrovech, jejich historii, kultuře, krajině a nátuře místních obyvatel. Zjistíte také, proč už místní nechovají kuřata a soustředí se spíše na jiné odvětví zemědělství a upozorní vás na zajímavosti, které uvidíte po cestě. A když budete mít štěstí (tak jako my), cestu vám bude zpříjemňovat průvodce s oceněním „Nejlepší průvodce Velké Británie“.

Po cestě navštívíte Skara Brae– vesnici z doby kamenné, Scapa Flow– někdejší hlavní vojenský přístav Velké Británie, překrásné městečko Stromness, hlavní město ostrovů Kirkwall, Churchill Barriers- Churchillovy bariéry ve Scapa Flow, prehistorické kameny v Ring of Bodgar a Standing Stone of Stenness a nakonec vám povykládá romantické příběhy z Italské kaple, kterou zde za války postavili váleční vězni.

Italská kaple
Italská kaple

Zpáteční trajekt vyjíždí v 19:00 a do Skotska se dostanete cca v 19:45. Výlet vás sice i s trajektem vyjde na 55 liber, ale domů se vrátíte plni zážitků, které stojí za to. (Děti do 16 let za polovinu a děti pod 5 let zdarma). Jediná nevýhoda takto zvoleného výletu je v tom, že na každou památku máte přesně vymezený čas, který nesmíte překročit, jinak by vám skupina mohla ujet.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentářů