• Menu
  • Menu
pobřeží Handy

Ostrov Handa

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Skotsko » Ostrov Handa

Ráj na Zemi .

Severo-západní pobřeží Skotska je prý nejkrásnější oblastí této země. I přesto, že jsem navštívila mnohé místa naší planety, musím přiznat, že takový shluk jedinečných krajinných prvků jako jsou místní hory, potoky, jezera, skalnaté pobřeží, modrá křišťálově čistá barva moře, poletující hejna mořských ptáků, volně se pasoucí stáda ovcí a svěže zelená barva pastvin tvoří něco, co jsem ještě nikdy a nikde neviděla.

pobřeží Handy
pobřeží Handy

Znáte takové ty pořady o přírodě, kde vám ukazují lidskou rukou nedotčená místa naší planety? Místa, kde ještě stále příroda funguje tak jak má? Místa, která nemají daleko k mým představám ráje. Přesně jedním z takových míst je i skotský ostrov Handa. Ráj pro mořské ptactvo a ornitology! Nachází se zde totiž největší kolonie alkounů ve Velké Británii. Po nich následují zástupy rybáků obecných, chaluh velkých, alek, buřňáků, racků atlantických a mnoho dalších mořských ptáků. Mezi největší atrakci (zvláště pro ornitologické ignoranty, jako jsem já) patří místní kolonie papuchalků. Jedná se o menší mořské ptáky, kteří mají bílé bříško a černá záda se zářivě oranžovými zobáky a nožičkami.

papuchálci :) moji oblíbenci
papuchálci 🙂 moji oblíbenci

Handa se nachází jen 3 míle severně od vesničky Scourie. Na ostrov se dostanete motorovým člunem, který vyjíždí z malého přístavního mola v Tarbetu. Přeprava funguje od dubna do konce září pouze v případě dobrého počasí a to každý den kromě neděle.

Do přístavu (jediného mola) v Tarbetu vás z hlavní silnice navedou hnědé ukazatele. Alternativou může být i pěší výlet z městečka Scourie. Bažinatá cesta vede přes hory podél pobřeží a měří přibližně 6 kilometrů. Pokud máte čas a jste v dobré kondici, trasu víc než doporučuji. Cestou budete mít překrásné výhledy na ostrov Handa, stejně tak jako na okolní ostrůvky. Během dobrého počasí dohlédnete až na Old Man of Stoer– mnoho kilometrů vzdálenou pobřežní skalní jehlu.

Podle vytištěných letáků jezdí přívoz pouze při minimálním počtu 10 zájemců. Jak jsme ale na molu zjistily, není tomu tak. Člun jezdí v podstatě podle potřeby návštěvníků od 9:00 do 14:00. Poslední zpáteční člun pak z ostrova odjíždí v 17:00. (My jsme například jely na ostrov zcela samy.)

Za 10 minutovou zpáteční plavbu zaplatíte 12,50 liber (Děti mladší 5 let mají dopravu na ostrov zdarma. Za starší děti budete muset zaplatit 5 liber.) I přesto, že se na první pohled zdá, že je přeprava na ostrov drahou záležitostí, svých utracených peněz nebudete ani jednou litovat. Většina peněz za trajekt je investována do rozvoje okružní ostrovní stezky, na kterou se můžete vydat hned po připlutí na ostrov a krátkém instruktážním povídání zaměstnance The Scottish Wildlife Trust (Spolek pro ochranu skotské přírody).

I přesto, že je Handa v podstatě malinký ostrov, na místní trasu si vyhraďte alespoň 2 hodiny! Od malého domečku, který funguje jako základna pro místní vědce, vede cesta podél zbytků z vesnice, ve které až do roku 1847 žilo osm rodin (konkrétně 60 lidí). Kromě pěstování potravin se obyvatelé ostrova živili sběrem vajec mořských ptáků a samozřejmě rybolovem.

pobřeží Handy
pobřeží Handy

Ruina vesnice ale není to hlavní, co může ostrov nabídnout, takže pokračujte po cestičce dále na sever až k velkému útesu, kde můžete plně vychutnat pohledy na 180 000(!) hnízdících mořských ptáků. Pokud budete mít štěstí, můžete v místních vlnách uvidět i velryby, delfíny, tuleně a dokonce i žraloky.

Ti z vás, kteří s sebou na výlet zapomenou přibalit dalekohled, nemusí zoufat. Na jednom z nejlepších pozorovacích stanovišť je instalován velmi kvalitní dalekohled. S ostřením na správný pohled vám ochotně pomohou zaměstnanci The Scottish Wildlife Trust, kteří se o ostrov starají.

Nezapomeňte si s sebou vzít dostatek tekutin a svačinku. Na ostrově nic nekoupíte. Kromě několika málo turistů a zaměstnanců The Scottish Wildlife Trust je ostrov plně k dispozici místním živočichům.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *