• Menu
  • Menu

Ostrov KOS – last minute Řecko 2

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Řecko » Ostrov KOS – last minute Řecko 2

Kos – domov Hippokrata

Naše ubytování, Villa Andrews Hotel, je asi 5 minut od pláže. Prostředí hotelu je velmi rodinné. Jsme tu jen my dvě a sympatická učitelka Flora z Berlína /Flora nám říká, že žádný výtěr z krku na letišti neabsolvovala a tak je možné, že výtěr je namátkový/. Máme zaplacenou plnou penzi, Flora má jen snídani. Obsluha se nám snaží snést modré z nebe. Prosíme je, aby nám dávali menší porce, ale asi jsou hluší!  Ke skvělým pokrmům si dáváme pivko nebo dobré víno.

Villa Andrews Hotel

Snídaně v podobě vajíček a k tomu plný talíř pečiva,  sladkého i slaného, plněných řeckým sýrem. Oběd : předkrm –  rajčata, sýr mátové pesto, pokračujeme závitkem z vinného listu a plněnou paprikou s řeckým jogurtem, následuje veget. musaka. Jdeme trávit chvíli k bazénu. Jsme ovíněné a šťastné. Vše nám nosí rodinní příslušníci s vnitřní pokorou ..a my jen děkujeme, děkujeme… . Nosí nám to  k venkovnímu stolu s takovou grácií a rozradostněnými tvářemi. Učíme se aspoň poděkovat jejich řečí.

Villa Andrews Hotel

Chceme si půjčit auto na pár dní, rády by jsme se tak chtěly „neturisticky“ a intuitivně pohybovat po 45 km dlouhém ostrově…uvidíme, zda už zítra. Míjíme cestou na pláž malebné restaurace  a taverničky zející prázdnotou, jen někde v koutku na nás vždy zavolají buď majitelé nebo číšníci, pozdraví nás v angličtině. Jsou mile překvapeni, když odpovídáme „kalimera“  neb pozdravení, poděkování a pár slov řecky ovládáme.  Rády určitě ochutnáme něco z místních dobrot, ryby, jehněčí maso nebo gyros, k tomu  vínko a klasické řecké ouzo.

jdeme si půjčit auto

Na cestě to všude voní bazalkou, zastavujeme se u babičky, která po chvíli odkládá ochranný štít, aby nám povykládala, čím je její ostrov význačný.

Ostrov Kos

Rozloha ostrova se udává 290 – 295 kilometrů čtverečních. Řecký Kos je  domovem Hippocrata, otce lékařství, Patří k ostrovům rozlohou menším, avšak o to bohatším na pamětihodnosti a turisticky atraktivní lokality. Je posetý  klikatými stezkami, které lákají k dlouhým nebo vyjížďkám, ať už na kole nebo třeba na koni. Atrakcí číslo jedna jsou však stále zdejší úžasné pláže, jimiž je olemována velká většina pobřežního území a které jsou nejčastěji pokryty pískem a omývány křišťálově čistou vodou. Vzhledem ke své poloze v okolí dalších zajímavých ostrovů slouží navíc ostrov Kos jako výchozí bod k podnikání lodních výletů. Ostrov dělí jen několik málo kilometrů od tureckého pobřeží.  Z pláže Lambi do Turecka  je to 4.700 metrů.  Při dobré viditelnosti  je vidět hornaté turecké pobřeží poseté malými bílými vesničkami.

ostrov Kos – středisko Tigaki

Kos je součástí souostroví Dodekanésos tvořeného 12 ostrovními celky, které mu daly jméno (Dodekanésos znamená v překladu „12 ostrovů“, patří sem například i Rhodos, Karpathos či Kalymnos). Velikostí  se Kos řadí na třetí míst.

Tigaki /Tigkaki/

Letovisko  Tigaki se nachází na severu ostrova Kos, jen několik kilometrů od hlavního města, středisko s pláží dlouhou 10 km, bujnou zelení a spoustou barevných květů. Mimo moře, památky,  mohou být zajímavostí tradiční vesničky  nebo  nedaleké mokřady, kde můžete pozorovat hejna ptactva.

ostrov Kos – středisko Tigaki

Pláž

Na pláži je pár turistů, spíš ale místňáci Je sobota a tak odpočívají pod tamaryškyse svými rodinami. Dlouhá pláž  s jemným pískem , kterou omývá nádherně průzračná a čistá voda.

Vše se tu teprve chystá na sezónu, která snad přijde. V krámku  by se asi velmi Hippokrates  podivoval, mezi jakými výdobytky dnešní doby se nachází.

Gabriela Kubová

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *