• Menu
  • Menu

Ostrov Kalymnos – last minute Řecko 3

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Řecko » Ostrov Kalymnos – last minute Řecko 3

Výlet na 3 ostrovy

V turistickém centru nás uchvátila cedule „Trip lodi na 3 ostrovy „ . Neváháme ani chvilku, na ostrovy autem, které si chceme půjčit, se nedostaneme. Zaplatíme každá 30€, což je podstatně méně, než kdybychom výlet zařizovaly přes delegátku, kterou jsme naposledy viděly na letišti.  To není  stížnost, to je pro nás ideální stav a přirozenost – dělat si co chceme!

Máme dohodnuté, že nás bus ráno nabere  po deváté hodině kousek od našeho hotýlku. Snad se vzbudíme, místní  kohouti a  dost šílené vedro k tomu, a my  jsme si nepřiplatily za klimatizaci, nás doufejme vzbudí  včas !

Tigaki – na pláži

Den trávíme zkoumáním našeho městečka a jeho zákoutími. Restaurace jsou otevřené, ale většinou prázdné. Nikde nikdo. Oproti majitelům, jsme my dvě tímto stavem  liduprázdna nadšené. Zato koček je tu spousty. Krmíme je lahůdkami z našich několikachodových menu : ryby i klobásky šmakují každé…

Tigaki

Téměř za tmy se vracíme od moře ”domů”, kde už  na nás čeká  “rodina“. Stůl se opět prohýbá  pod řeckými pochutinami  a my jsme opět euforické.

Sedíme až jsme do noci s naší jedinou a společnou  obyvatelkou hotýlku Florou, kam za ní dorazil kamarád, berlínský speciální pedagog . Všichni  se smějeme nejen diky Ouzu, vínu, ale hlavně prožitkům, které  jsme za dva dny načerpaly  na ostrově.

Výlet na Kalymnos

Asi to byl chtíč po poznávání  3. přilehlých ostrovů, který se v  nás  probudil. Stačíme se v poklidu nasnídat na liduprázdné venkovní  terase, popřát si s personálem hezký  den a jdeme  pěšmo na stanovené místo, kde nás načas nabírá poloprazdný bus.

Zase ty roušky

Všichni sedící, kolem kterých procházíme, mají k našemu velkému údivu roušky. Německá delegátka Elizsbeth nás upozorní, abychom si je nasadily.  Roušky s sebou nemáme, chvíli se s ní dohadujeme, ale nakonec  nám každé vnutí  za1€ roušku,  prý “přes to vlak nejede”. Platí to jen  pro cestu busem. Na lodi, kde budeme ještě s větším počtem lidí, ji mít pak nemusíme.  Platí pravidlo, že v dopravních prostředcích jako je bus ji musíme prostě mít. Jak absurdní, loď  není dopravní prostředek!  Cesta do hlavního města Kos  trvá necelých 15 minut.

Černá Perla
Přístav

Stavíme se do fronty všech lidí, kteří i se těší na vyplutí.  Všem nám postupně změří  teplotu a poté vpustí na palubu. Tady  odevzdáme doklad o zaplaceni a oni nám na oplátku dají kartičku na jídlo, které  jsme si vybraly.  Já s Naďou jednohlasně  vyhrkneme  “fish” (na kuře, boloňské špagety  a špíz chuť  v tomhle vedru nemáme).

změříme a pak hurá na Černou Perlu

Z  přístavu plují lodě a trajekty do přístavu Pireus, na Dodekanézy, na ostrovy v severovýchodním Egejském moři a do Turecka. Z přístavu Mastichari jede trajekt přímo na Kalymnos do městečka Pothie. Trajekt vyjde na 7,5e. Ostrov se nachází  na západ od poloostrova Bodrum, asi 23, 5 km od  přístavu ve městě Kos.

V ceně 30€ je nejen plavba po 3. ostrovech,  ale i oběd v restauraci (bez pití) na prvním z nich. Vcházíme na loď mezi posledními, kdy matrace na lezení a židličky v různých patrech jsou obsazeny, ale nakonec usedneme na bezva místa pod stříšku vedle kapitána, který se pořád směje a pálí jednu od druhé.

“Černá Perla” pluje po modrozeleném moři za doprovodu reprodukované hudby pouštěné kapitánem směrem  na “Kalymnos“ . Jsme v přístavu Pothie . Na břehu si bereme ostrovní  vláček  za 4€,který  nás vozí čtvrt hodiny jednosměrnými uličkami ostrovem. Je na co koukat.

Kalymnos

Kalymnos  patří k těm nejpůvabnějším ostrůvkům souostroví Dodekanésos. Název ostrovů vznikl od řeckého slova „dodeka“.  Souostroví Dodekanesy je tvořeno 12 hlavními ostrovy. Krásná příroda, modrozelené  vody  Egejského moře, barevný podmořský svět  s možností potápění, bělostné domečky a pláže na pobřeží, jeskyně  ve vápencovém pohoří.  Na ostrůvku jsou úzké uličky v kterých jsou taverny, restaurace a různé krámky. Dominantou  ostrova je  impozantní  bělostná skála, kde je byzantská bazilika / Monastery of St. Sava/  a obrovský kříž. Na ostrůvku je námořní muzeum. Kalymnos je známý také díky lovu mořských hub. Objevujeme krámek s mořskými houbami, kde nám ochotně o každém druhu dávají přednášku. Vítězí  mycí houba na auto, kterou zakupuji pro svého tátu, neb ji znám z dětství, jak ji používal na mytí všech svých aut. Tatík má přezdívku nezi svými kamarády v radotínském „Pivním Sanatorou“ Doktor Polosh.

houby

Usedáme do restaurace naproti v přístavu na slíbenou rybu a dáváme si k ní vychlazené pivo. Jako poslední vbíháme na loď (jak jinak ? :-)), kde jsou všichni připraveni k plavbě na ostrov .

Ostrov je vhodný pro turistiku i plavby na kánoích. Pro milovníky lezení  je typické lezení po krápníkách. Na Kalymnosu se pořádají lezecké festivaly.

Kalymnos
Gabriela Kubová

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *