• Menu
  • Menu

Chorvatsko Krk – Soline (Štrada)

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Chorvatsko » Chorvatsko Krk – Soline (Štrada)

Léčebná blata v Chorvatsku.

Ostrov Krk je pro nás velkým překvapením, co se týče dostupnosti i nádherných pláží a skvělého jídla a vína, ale také možnosti zcela zdarma a v přírodě na břehu moře vyzkoušet léčebné bahno. O bahně jsme věděly, ale nějak jsme při naší krátké návštěvě na ostrově po něm nepátraly, my jsme jely okolo spíše náhodou. Dlouhá bahnito-písčitá pláž a betonové molo vedoucí k moři (290 metrů dlouhé molo se používalo a používá po celou dobu jeho existence)  zaparkovaná auta a hlavně  černí tvorové podobní lidem.

blata Soline – ostrov Krk

Zastavujeme, co se týče vybavení, tak po zkušenosti, staré plavky nebo nahé tělo. Přidáváme se k partě napůl bílých a napůl černých bytostí. Bahno pěkně klouže a tak sebou já i Ajka nejdříve pěkně žuchneme o zem.

Léčebné bahno v Soline

První nános bahna, uf toto smrdí! Pak už nabíráme velké hrstí černého zlata. Je to prý léčivé, ale hlavně je to pořádná legrace a tak se navzájem obdivujeme, necháváme koukat jenom oči a pusu. Když si vzájemně uděláme černá selfíčka, rozeběhneme se k moři a snažíme se tu krásu ze sebe smýt. Moře je tady velmi mělké Úplně to nejde, ale máme hladkou kůži a špinavé plavky , trochu zapácháme po síře a také máme o zážitek více.

blata Soline – ostrov Krk

Bahno by mělo léčit také dnu svalová onemocnění, ochrnutí , pohybové ústrojí i bolest kloubů.

Pláž s černým bahnem se nachází mezi obcemi Soline a Čižiči.

blata Soline – ostrov Krk

V zátoce Soline se těžila mořská sůl   od počátku našeho letopočtu až do pozdního středověku. V polovině 19. století zde stála cihelna, která pro výrobu cihel využívala místních zásob písku. Ještě během druhé světové války zde místní obyvatelé svépomocí odsolovali mořskou vodu. Získanou drahocennou sůl měnili za cukr, mouku a jiné potraviny.

blata Soline – ostrov Krk

Mělčina s léčivým bahnem a pískem má rozlohu téměř 6 ha. U Zátoky je parkoviště i mobilní toaleta. Platí se zde parkovné, my neplatily, protože jsme zde byly již před 9. hodinou /platí se od 9-21 hod,  je zde automat cena je od 15-30 HRK, podle délky stání).

blata Soline – ostrov Krk
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.