• Menu
  • Menu

Split: skvělé pláže, památky i příroda

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Chorvatsko » Split: skvělé pláže, památky i příroda

Město Split – Unesco

Největší město na chorvatském pobřeží s názvem Split je krásné středisko Dalmácie a je jedním z hlavních přístavů Chorvatska. Patří k nejslunnějším místům v Evropě a počasí Split je stálé. Dovolená na tomto místě zní velmi slibně a zaručuje slunné a krásné počasí bez častých dešťů.

Split patří vedle Dubrovníku, Hvaru, Makarské a Zadaru k nejnavštěvovanějším městům Chorvatska. Ubytování ve Splitu je možné ve více jak 2500 hotelech, apartmánech a penzionech. Nocleh se snídaní najdete přímo ve městě, ale i v blízkém okolí Splitu, jako je Solin, Stobreč, Seget Vranjica, Kaštel Gomilica a Kaštel Sućurac. Toto krásné dalmatské město je bohaté na památky zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO.

Poloha města Split

Split leží na poloostrově mezi Kaštelským zálivem a Splitským průlivem, na úpatí zalesněného vrchu Marja, krásného lesoparku, s přiléhajícími pohořími Kozjak a Mosor. Součástí města je nákladní a turistický přístav napojený na dopravu skrze středo-dalmatské a jiho-dalmatské ostrovy a do Itálie. Split je dobře propojen se Záhřebem, hlavním městem Chorvatska přímou železniční linkou i novou dálnicí, ve městě je velké autobusové nádraží a v blízkosti mezinárodní letiště. Kolem Splitu vedou důležité tahy do turistických destinací Dalmácie, jako je Podstrana, Makarska, Gradac, Brist nebo Trogir.

noční split

Historie a památky města Split

Město Split bylo založeno ve 3. století římským císařem Diokleciánem, který si zde nechal vystavět svůj palác, který byl po jeho smrti zabrán místními obyvateli. Pak následoval vpád Slovanů do Dalmácie a zdejší obyvatelé hledali ochranu pod správou byzantské Říše. Město Split se stalo jedním z posledních center zbylé latinské populace. Místní obyvatelé, které Slované nazývali Latini, se smísily se slovanskými dobyvateli. O Split pak usilovala Benátská republika a roku 1069 bylo město připojeno k Chorvatskému království. Benátská republika město získala roku 1420 na dalších 300 let. Chorvatské království připadlo Uhrám a od roku 1797 Split včetně celé země patřilo pod Rakousko – Uhersko. Město Split se dostalo zpět pod chorvatskou správu v roce 1918 vyhlášením království SHS a to se v roce 1929 změnilo v Jugoslávské království. Za II. Světové války byl Split obsazen vojsky Itálie a následně i Německa. Po osvobození v roce 1944 trvalo  sdružení svazové republiky Jugoslávie  až do roku 1991.

Jan Schejbal

Rád cestuji po Evropě a poznávám nová místa. nejčastěji to bývá Itálie Chorvatsko ale i Řecko.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *